Dilhan Dumanoğlu
Dilhan Dumanoğlu

Bilimle dik duracağız

30 Haziran 2018
3 dk Okuma
4 yıl önce
Bilimle dik duracağız

Bizler nasıl bir ülkede yaşamak.
Nasıl bir toplumsal ahenk istiyoruz demek geliyor içimden.
Seçim döneminde insanların birbirlerinin kafalarını kırdıklarını gördüm.
El insaf demek geldi içimden.
Çok gergindi. Küçücük kıvılcım tüm ormanları yakabilirdi.
Geçti gitti.
Yeni bir sistem başladı. Geçmiş geçmişte kaldı. Önümüze bakacağız.
Yaşadığımız gerginliği tekrar istemiyoruz.
Ve artık toplumun bireylerinin dost olmaya ihtiyacı var.
Dost olmaya. Sevgiyi yaratmaya. Sevgi tohumlarını yüreklere serpmeye.
Bu toplumun kardeşliğe ihtiyacı var deyince; Ali Koç’un uzun zaman önce katıldığı YGA zirvesinde yaptığı konuşma aklıma geldi. Kaç kez dinledim bilmiyorum. Bir kaset gibi kayıtlamışım ve sürekli bilinç altımdan bilinç düzeyine çıkmakta.
Burada verdiği mesajlar çok anlamlıydı.
Ali Koç diyor ki:
“ Sizin içinizde o kadar değişik tarzdan, eğitimden, disiplinden gelen insan var. Ama yek vücut olarak da aynı kültür aynı değerler ve aynı hedefler üzerinde birleşmişsiniz. Atatürk ne diyor? ‘Bütün ümidim gençliktedir.’ Bu da doğru. Bugün de öyle olacak, yüzyıllar sonra da öyle olacak. Çünkü bir kurumu, bir partiyi, bir futbol takımını, bir aileyi farklılaştıran içindeki insan sermayesi, kalitesi, yapısı. Dolayısıyla bizim insan kalitemiz, sermayemiz ne kadar iyi olursa ülkemiz de o kadar ileri gidecektir.
Bugün ülkemizde en büyük sıkıntı ne olursa olsun; terör de geçer, jeopolitik sorunlarda geçer, ekonomimiz iyi olacak ama karpuz gibi ortadan ayrılmış durumdayız diyerek burada ayrışmaya dikkat çekiyor.
Ve Sayın Ali Koç; Bizim ülke olarak milli değerlerimiz, ulusal değerlerimiz yok. Yok derken çok yok. Yani hangi kesimden gelirseniz gelin altına imza atabileceğimiz değerlerimiz ne yazık ki az. Ne gibi değerlerden bahsediyorum; Türkiye’nin yazılım konusunda ilk 10 ülkeden biri olması veya dünyada sahilleri denizleri en güzel ülke olması, kişi başına düşen ağaç sayısı, 2023 hedefleri gibi dünyanın en önemli ekonomisinden biri olmak gibi hedeflerimiz çok az. Dolayısıyla bizi ayrıştırmak çok kolaydır demişti Ali Koç.
Şiddetle uyarmakta, milli ve ulusal değerler yaratmalıyız.
Bizim ürettiğimiz ve tüm dünyaya sunduğumuz değerler.
Bunun için bilime çok ama çok ihtiyaç var.
Burada hedeflerde çok önemli.
Bir Çin atasözü derki ‘Hedefiniz 1 yılsa, pirinç ekin ama hedefiniz 100 yılsa, çocuklarınızı eğitin’
Çinliler arı gibi. 2022’de YAPAY ZEKA pazarında lider olabilmek için projeler üretiyor, çocuklarının da hem lise hem de üniversite eğitimi için çok çalışıyorlar.
Çinliler üretim ekonomisi ile hızla dünyada pay alıyorlar.
Üretmek ve milli değerler yaratmak zorundayız.
Bilim. Bilim. Bilim…
Hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya ödülünü kazanmış, ülkemizin değeri Sayın Aziz Sancar; İlim öğrenmeye çalışın. Günlük dedikodularla uğraşmayın. Avrupa ve ABD seviyesinde olmak için bilim lazım. Saygı istiyorsanız önce kendinize saygı gösterin ve bilimle kendinizi kabul ettiriniz diyor. Kendimizle iftihar edelim ki başkası da bizimle iftihar etsin diyor.
Sayın Aziz Sancar kısaca; biz bu dünyada bilimle saygı görebiliriz diyor.
Yeni dönemde bilim. Bilim. Bilim. Bilim…
Bilim’le bir yerlere geleceğiz.
Milli değerler yaratmalıyız. Bilimle yaratacağız.
Bu dünyada dik bir ülke olacaksak, bilimle omurgamız dik kalacak

Yorum Yazın