Doç. Dr. Duran Ali YILDIRIM
Doç. Dr. Duran Ali YILDIRIM

Bayramı Hak Ettik Ama!

26 Temmuz 2014
3 dk Okuma
8 yıl önce
Bayramı Hak Ettik Ama!

Mü’minler olarak Ramazan geldi diye zaten bayram etmiştik. Ramazan bize her yıl hoş gelir. Eli dolu dolu gelir. Hep güzellikler, iyilikler hayırlar getirir. Mü’minler için Ramazan Rahmet ayı, mağfiret ayı, cehennemden kurtulma, günah ve kötülüklerden arınma, kalben durulma ve manen dirilme ayıdır. Onun için bize Bayramdır Ramazan. O gelince çocuklar bile sevinir. Yoksullar daha çok sevinir. Yetimlerin yüzü güler. Çünkü hepimize rahmet iner Ramazanla. Kur’an bu ayda indi diye oruç tutarak bu sevinci kutlarız. Oruçla elimizi, dilimizi tutarız kimse incinmesin diye. İncinse de oruçlu mü’min incitmez oruç böyle istiyor diye. Ne güzel incinmediğimiz ve incitmediğimiz bir ay ramazan. Allah’a söz veriyoruz sahur vaktinde yemeyeceğimize, içmeyeceğimize, incitmeyeceğimize.
Ramazanı başımızın tâcı ettik iyilik misafiri olduğu için. Rahmet getirdi dünyamıza, huzur getirdi hayatımıza, bereket getirdi evlerimize, sevgi getirdi hepimize. Ne kadar kötülük varsa onları da götürdü bizden. Dargınlık, ayrılık, bencillik, cimrilik, nankörlük daha nice kötülük… Ne güzel misafir Ramazan, iyilik getirir kötülük götürür. Biz onu sevdik umarız ki o da bizi sevmiştir. Hiç bıktırmadı bizi, hiç kızdırmadı hiçbirimizi. Unutmadık birbirimizi. Hatırladık Ramazanla unuttuklarımızı, yokladık terkettiklerimizi, çalınmayan kapıları çaldık. Evlerimize almadıklarımızı aldık. Göremediklerimizi Ramazan gösterdi bize. Giremediğimiz gönüllere girdik. Alamadığımız duaları aldık. Getirdiğin rahmet ne kadar da çok Ey Kur’an Ayı Ramazan. Nasıl Bayram etmeyelim. Nasıl sevinmeyelim.
Bizi ibadetlere coşturdun, camilere koşturdun, bizi iyilik ve takva ile yoğurdun. Bizi kötülüklerden korudun. Bizi manevî gıdalarla doyurdun. Bizi gerçekten oldurdun. İnsan olduk, komşu olduk, akraba olduk, dost olduk. Sahurla kalktık, oruçla başladık güne, mukabeleler doyurdu kalbimizi, namazlarımız dirliğimiz, zekatlarımız birliğimiz oldu. Biz hepimiz mü’minler, oruç tutanlar birbirimizi de tuttuk. Bütün kırgınlıkları unuttuk sayende ey mübarek ay. Bizleri mübarek kıldın. Aramızda mubarek kaldın. Getirdiğin hiçbir iyiliği götürmüyorsun ya Bayram ediyoruz işte. Seneye gelişini dört gözle bekliyoruz. Yine iyilikler getireceğini, kötülükler götüreceğini biliyoruz. Onun için bayram ediyoruz.
Ve dua ediyoruz, Ya Rabb gerçek bayramımız ne zaman. Mü’minlerin ağlamadığı, Filistine bombaların yağmadığı, Müslüman kanının akmadığı Bayramlar ne zaman Ya Rabbi. Hep zâlimler mi eğlenecek Müslümanların haline bakıp da. Anneler yavrularına sevinçle hangi bayramda sarılacaklar. Zâlimlerin kahrolduğunu hangi bayramda göreceğiz. Zulüm bitti diye hangi bayramda sevineceğiz Allah’ım. Bu karanlık gecenin nurlu sabahı ne zaman? Sahurunu evinde, iftarını cennette yapan mü’min kardeşlerimizle cennette görüşebilecek miyiz? Size kardeşlik yapamadık diye helalleşebilecek miyiz? Rahmetin çok büyük olduğu için affedilecek miyiz Allah’ım?
Sen rahmetinle yarlığa bizi Yâ Râbb! Ramazan ayındayız. Affetmen için işte kapındayız. Geldik kapına, sığındık affına, güvendik rahmetine. Affolundunuz demeni bekliyoruz. Affetmeni istiyoruz. Affolunursak işte bizim için bayramdır diyoruz. Kulluğa kabul olunursak bayram edeceğiz. Cennete konulursak işte bizim bayramımız bugün diyeceğiz. Allah’ım, biz oruçlarımızı nefsimize karşı kalkan edindik. Oruçlarımızla temizlendik, zekatlarımızla arındık cimrilikten, bencillikten. Sen ki haber verdin Kur’an’da oruç tutun belki böylece arınırsınız. Oruç tutun belki korunursunuz. Her şeyinizi gören ve bilen Rabbinizden korkar da sakınırsınız diye. Biz de öyle yaptık. Söz verdik senden başkasına kul olmayacağız. Senden gayrısını dost bilmeyeceğiz. Sana karşı gelmeyeceğiz diye.

Herhalde Bayramı hakettik. Sabrettik, şükrettik, ve seni hep zikrettik Allahım. Sen sabredenlere cennet var dedin, şükredenlere nimet var dedin, zikredenlere huzur ve sekinet var dedin. Ramazana hakkını verin Bayramı hakedin dedin. Vermeye çalıştık hakkını Ramazan’ın. Koştuk camilere, mescitlere. Koştuk kimsesizlere evsizlere. Kimsesizlere kimse olmaya çalıştık. Birbirimize kurt değil yurt ve umut olmaya çalıştık. Paylaşmaya ve vermeye alıştık Ramazan’da. Kardeş olduk, kardeş bulduk. Hoş olduk, hoş bulduk Ramazanla. Yorulduk demiyoruz. Usandık demiyoruz. Dirildik ve uslandık diyoruz. Bayramı hak ettiğimizi umuyoruz. Senin kapında umutsuzluk yoktur, biliyoruz. Bütün mü’minlere “Hayırlı Bayramlar” diliyoruz.
 

Yorum Yazın