E. Reha KORKMAZ
E. Reha KORKMAZ

Başarakavak Kabuğunu Kıracak Mı?

20 Eylül 2016
3 dk Okuma
6 yıl önce
Başarakavak Kabuğunu Kıracak Mı?

Konya’da yıllardır ismini duyduğum ancak bir türlü yolumun düşmediği bir bölgeydi Başarakavak. Konya-Beyşehir karayolundan giderken Apa Barajı’ndan önce sağa kıvrılıyorsunuz 17 km sonra şu anda Selçuklu ilçesine bağlı mahalle olan fasulyesiyle meşhur Başarakavak’a ulaşıyorsunuz.
Kendi halinde evlerinin önünde tarladan gelen kurufasulyeleri ayıklayan teyzeler, sohbet ederek namaz vaktini bekleyen hacı emmiler karşılıyor sizi. Bir de Başarakavak Mahalle Muhtarı İbrahim Özkay’ın güleryüzü ile karşılanıyorsunuz. Üç dönemdir muhtarlık yapan Özkay, Başarakavak’ın belediye başkanı gibi çalışıyor. Yani ikamet ilmuhaberi imzalayıp 5 liranızı alan muhtarlardan değil. Başarakavak için neler yapılması gerekiyorsa yılmadan çalışıyor. “-Başkanlar yardımcı oluyor mu?” diye sorduğumuzda “-Allah (cc) Tahir Akyürek Başkanımla, Uğur İbrahim Altay Başkanımdan razı olsun. Bizleri hiç geri çevirmediler” diyor gülümseyerek. Merak ediyoruz “-Buraların neyi meşhur?” diye soruyoruz. Başarakavak Mahalle Muhtarı İbrahim Özkay başlıyor saymaya “-Kurufasulyesi, patatesi, nohutu, balkabağı meşhur.” Özellikle “İtburnu” olarak bildiğimiz bitki ile birlikte yapılan balkabağı yemeğini ikram etmek için ayrıca davet edeceğini söyledi. Kurufasulye ile ilgili de ilginç bir bilgi verdi. “- Kurufasulyeyi ıslattıktan sonra 12 dakikada pişirirsiniz. 15 dakika pişirirseniz fasulye dağılır. Oldukça da lezzetlidir. Üstelik düdüklü tencerede pişirmeniz de şart değil.” Öyle güzel anlattı ki yemiş kadar olduk. Bu arada Başarakavak’ta her yıl “Başarakavak Fasülye Şöleni” kutlandığını da öğreniyoruz. Bu yıl malum hain darbe girişimi nedeni ile yapılmamış ancak seneye mutlaka katılmak istediğimizi söyledik.
Hain darbe girişimi derken ilginç bir detaya da değinmekte fayda var. Hain darbe girişiminde Türkiye Büyük Millet Meclisi binasını bombalayan pilotlardan birinin Başarakavaklı olduğunu öğrenen mahalle sakinleri, bu durumdan oldukça rahatsız olmuşlar ve Başarakavak’ın muhtelif yerlerine “ 750 yıldır Selçuklu’nun temel taşı olan Başarakavak’a vatan hainleri giremez.” Yazılı büyük pankartları asmışlar Muhtar İbrahim Özkay, “Hainlerin burada yeri yok. Bunlar mahallemiz adına utanç kaynağıdır.”diyerek tepkisini de ortaya koyuyor.
Başarakavak için yakın zamana kadar yapılan hizmetleri öğrenmek istediğimizde Özkay düğün salonu, halı saha, çocuk parkları, anayolun bordur taşlarla döşenmesi, asfalt çalışmalarını sayıyor. Başarakavak’tan, Kadınhanı’na ve Sarayönü’ne uzanan 13 km.’lik bir yola ihtiyaçlarının olduğunu belirterek yetkililerden yardımcı olmalarını istiyorlar.
Başarakavak’ta hayvancılığın gelişmesi için çardakların yapılması gerektiğini de belirten Muhtarı İbrahim Özkay, bu konuda KOSKİ’den kolaylık beklediklerini de söylemeden geçmiyor. Yani Başaravak’ta hayvancılığın gelişmesi KOSKİ’ye bağlı gibi görünüyor.
Başarakavak’ı, Konya’nın Çukurovası olarak adlandıran Muhtarı İbrahim Özkay, her yıl mahsulün oldukça bereketli olduğunu belirtiyor.
Başarakavak'ta halk geçimini tarım ve hayvancılıktan temin ediyor. Ayrıca Alabalık üretiminden geçinenler de var. Son derece temiz ve sakin hava ve doğaya sahip Başarakavak'ta Killik, Çat, Çeltek, Elbizli, Kayaüstü, Gisliyer, Embeles, Tosun Pınarı, Tosungil, Topuzgil, Başpınar, Ketenlik yaylaları meşhur.
 

Yorum Yazın