Zafer KARAKUŞ
Zafer KARAKUŞ

Bakan başarılı olur mu, başarılı bakan olur mu?

17 Ağustos 2021
3 dk Okuma
1 yıl önce
Bakan başarılı olur mu, başarılı bakan olur mu?

Ülke gündemimiz her an değişmekte.

Bu değişen gündemimizden birisi de geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı görevine Prof. Dr. Mahmut Özer getirilmesi idi. Önceki bakan Ziya Selçuk döneminin bakan yardımcısı olarak görev yapan yeni bakanın başarılı olacağına yürekten inanıyorum.

Yeni bakanın pandemi döneminde yürütülen uzaktan öğretimin planlanması ve uygulanmasında yer alan ekib içerisinde rol alması, Milli Eğitim Bakanlığında Bakan Yardımcısı olarak icracı bir görevde bulunması, deneyimli bir akademisyen olması, eski Bülent Ecevit Üniversitesi rektörlüğü, eski ÖSYM başkanlığı, Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı ve Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti üyeliği gibi görevlerinde bulunması başarılı olacağı düşüncelerimizi güçlendiren yönleridir.

Malumunuz AK Parti döneminde sekiz Milli Eğitim Bakanı gördük. Necdet Tekin. 10.07.2002-19.11.2002. , Erkan Mumcu. 19.11.2002-17.03.2003. , Hüseyin Çelik. 17.03.2003-03.05.2009. , Nimet Çubukçu, 03.05.2009-07.07.2011. , Ömer Dinçer, 07.07.2011-25.01.2013. Nabi Avcı, 25.01.2013-23.05.2016., İsmet Yılmaz, 24.05.2016-10.07.2018., Ziya Selçuk, 10.07.2018-05.08.2021.

Her bakanın göreve gelişinde başarılı olması hepimizin en büyük beklentisi olmuştu.

Görenlerin, bakanların başarısız olduğuna ait kanaatleri beklentilerini tam karşılayamaması ve kendilerinden bekleyen sorunları çözüme kavuşmamaları idi. Bu süreçte bakanlıkta en kısa süre görev yapan Erkan Mumcu'dan en uzun süreli görev yapan Hüseyin Çelik'e kadar “bakan başarılı olur mu ?” sorusu görevden giderken “başarılı bakan olur mu?” sorusuna dönüşmüştü.

Yeni bakanın önünde bekleyen acil soru(n)lar var.

2021-22 Eğitim öğretim yılı belirtilen zamanda başlayacak mı?

Pandemi sürecinde yapılan on line eğitim-öğretim konusundaki eksikliklerimiz telafi ile mi, sıkılaştırılmış müfredatla mı giderilecek?

Eğitim sisteminde yer alan 18 milyona yakın birey aşılana bilecek mi?

YKS ve LGS ile ilgili gelişmeler ve yerleştirmeler ile ilgili sorunlar hızla çözümlenebilecek mi?

Dershaneler kaldırılabilecek mi?

Meslek Liseleri ile ilgili reformlar yapılabilecek mi?

Gibi uzayıp giden genel soru(n)lar yanında; eğitim politikaları, müfredatı iyileştirme çalışmaları, personelin uyum ve deneyimlerinin artırılması, 3600 gösterge beklentisi, uzman öğretmenlik sorunu gibi bakanlığın kendi iç sorunlarına acil çözüm getirilebilecek mi?

Bütün soru(n)ların aşılmasında yeni Milli Eğitim Bakanı’nın başarılı olması en büyük arzumuz.

 “Bakan başarılı olur mu? “ sorusuna içtenlikle  “evet” cevabı verenler her zaman toplumun siyasî karar alıcılara güvenmelerinin açık göstergesi olmuştur.

Yeni bakanla birlikte bakanlıktaki atamalarda bir Bülent Ecevit Üniversitesi rüzgârı estiğine de şahit olduk. Bu durum bakanlıkta yapılacak işlerin ahenkli bir şekilde yürütülmesi imkânını muhakkak kolaylaştıracaktır. Prof. Dr. Mahmut Özer, teknik bilimler kökenli olmakla birlikte özellikle eğitimle ilgili deneyimlerinin bir bölümünü elde ettiği Bülent Ecevit Üniversitesi rektörlüğü sürecinde görev yaptığı ekip arkadaşlarının da bakanlıkta önemli görevler üstlenmiş olması  “Bakan başarılı olur” düşüncesini doğrulayan gelişme olarak görülmelidir. Zira Bakan yardımcısı olan Dr. Sadri Şensoy 2017 yılında Bülent Ecevit Üniversitesindeki görevinden ayrılarak, yeni görevi öncesinde Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü olarak görevini yürütmüştür. Yine Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü görevine gelen Prof.Dr. Kemal Varın Numanoğlu,  2015-2017 yılları arasında Bülent Ecevit Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Projeleri Koordinatörü ve yine aynı dönemde Rektör Yardımcılığı görevlerini, 2017 -2018 yılları arasında Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmüştür. Bu atamalarla birlikte yapılan ve yapılacak diğer atamalar bu ekibin başarılı olmasını güçlendirmektedir.

 Millî Eğitim’e yeni bir soluk getirilmesi için yapılacak işlerin başında mutlaka gerçekleştirilmesi gereken politikaların öncelikle belirlenerek ülkemizin beklediği kalıcı bir yapıya kavuşturulması gerekmektedir. Özellikle bu yılın başında Prof. Dr. Abdullah Atalar, Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, Ahmet Gündoğdu, Kemal Şamlıoğlu, Prof. Dr. Öktem Vardar, Selçuk Pehlivanoğlu, Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Prof. Dr. Umran İnan, Prof. Dr. Yavuz Atar gibi saygın bilim insanlarının bulunduğu Cumhurbaşkanı’na bağlı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu ile bu dönemde koordineli çalışılarak  “Öğrencilerimize 21. yüzyıl yetkinliklerinin kazandırılmasına ilişkin” bir misyonu üstlenip, önceki bakanların görenler tarafından eleştirilen yönlerine acil çözümler bulması en büyük beklentimiz.

Yeni bakanın  “Başarılı Bakan “ yargısını hak edecek çalışmalara imza atmasını ve ülkemize hayırlı hizmetler yapmasını ümit ediyor, başarılar diliyorum.

Yorum Yazın