Lütfi AYHAN
Lütfi AYHAN

Baht Yıldızımız Parlamaya Başladı

23 Temmuz 2020
3 dk Okuma
2 yıl önce
Baht Yıldızımız Parlamaya Başladı

Türkiye’nin bu günlerini yaşayan insanlar pek talihli çok kısmetliler. Oysa Miladi 2020 yılı dünyayı sarsan mühim olaylarla başlamıştı: Kasım Süleymani’ni öldürülmesi, İran’ın Ukrayna uçağını vurması  (176  ölü), Endonezya’da sel felaketi, Van' da çığ, Elâzığ’da Deprem…  Avustralya’daki yangın felaketinde yok olan 25 insan, 1,25 milyar hayvan ve 8 milyon  hektar orman. Avustralya’da develerin öldürülmesi, İdlib’de 33 askerimiz şehit edilmesi ve buna benzer bir çok olumsuz olaylar. Tabi 2020 nin hatta son 40-50 yılın  en mühim ve  tüm dünyayı etkileyen, cihanı tarümar eden  hadisesi;  COVİT 19, Corona Virüs…  

Tüm bu olumsuzluklar milletimiz ve tüm insanlığı derinden etkiledi. Lakin bu kötü hadiseler devam ederken ülkemizde güzel olaylar arta arda sahne almaya başladı. Libya, Suriye ve Iraktaki gelişmeler.  Doğu Akdeniz’de mavi vatan olgusunun hayata geçirilmesi, İstanbul Sözleşmesinden vazgeçilmeye karar verilmesi, Barolar kanunun çıkarılması, Sosyal Medya kanunun gündeme alınması… Ve Ayasofya’nın Açılışına karar verilmesi. Bu güzel, bu müjdeli gelişmeler Türkiye’nin Baht yıldızının parlamaya başladığının belirtileri. Bilhassa 24 Haziranda açılacak olan Ayasofya Camii ile birlikte yıllardır vatanımızın ve milletimizin üzerine sağanak sağanak yağan kapkara beddualar sona erecek inşallah. Atamız Fatihin emaneti ve vasiyeti yeniden yerine getirilecek. 

AYASOFYANIN AÇILIŞI ÇOK ÖNEMLİ ÇÜNKÜ

Konu ile ilgili Üstat Sezai Karakoç’un bir yazısından bazı alıntıları sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu yazı meseleyi başka bir cepheden çok güzel anlatmış çünkü. 

“…Ayasofya’nın cami olmaktan çıkarılması bir sebep değil bir sonuçtur. Tekrar cami olarak açılması da bir sebep değil bir sonuç olacaktır.

İslam’ın Batı karşısında yenilgisinin, üstünlüğünü kaybetmesinin sonucu ve sembolik işareti olarak Ayasofya cami olmaktan çıkmıştır. Ancak, Batı karşısında İslam âlemi olarak tam bağımsız olduğumuz gün, ya da en azından, bu bağımsızlığın şuuruna vardığımız gün, kendimizi Batıdan bağımsız hissettiğimiz gün, Ayasofya yeniden cami olacaktır. Yoksa çapı meçhul, müphem güçlerin tesadüfî bir hareketiyle Ayasofya açılamaz. Açılsa da çabuk kapanır. Ayasofya’yı ancak, Ortadoğu’nun gerçek kurtarıcısı aydınlar kadrosunun, tüm İslam toplumunu değiştirmesinden sonra açması düşünülebilir. Daha doğrusu, o gün Ayasofya kendiliğinden açılıp cami olur.

Ayasofya’nın cami olarak açılmasının, İslam âleminin de bize bakışını değiştirmesi bakımından önemi vardır. Ayasofya kapalı kaldıkça Müslüman ülkeler bize tereddütle bakmalarını sürdüreceklerdir. Her diyalogda, “siz kendi elinizle caminizi kiliseye çevirdiniz şimdi de bu yanlışınızı düzeltmiyorsunuz. Sizin samimiyetinize nasıl inanalım” diyeceklerdir. On yıl önce bazı zengin Müslüman ülkeler, Ayasofya’yı açtığımız takdirde, çevresini düzenleme için para yardımı yapacaklarını söylemişlerdi.

(…)

AYASOFYA TAPINAKTIR/MABETTİR 

“…Tapınak olarak yapılan Ayasofya’nın kiliseden camiye çevirtilmesi, yapılış amacına ters düşmemiştir. Çünkü: yapıldığında vahdaniyet dini, Hıristiyanlıktı. İslam’ın çıkmasıyla, bu muhteşem mabet, en yüce dinin mabedi olmaya daha layıktı. Allah’ın ismini, ortak koşmadan doğrudan haykırmaya elbet daha uygun bir yer oldu. Fatih, işte bunun için, dinin saf halindeki mevcudiyetinin tapınağı olması için, Ayasofya’yı kilise olmaktan çıkarıp cami yaptı. Muhakkak ki bundan Hz.İsa’nın ruhu da, o mabedi yapanların ve belki yaptıranların ruhu da memnun oldu….”

Eskimez bir MTTB’li eskimez bir akıncı, eskimez bir diriliş nesli üyesi olmaya çalışan ben ve akranlarım için bu günler adeta bayram. Bu günleri gösteren Rabbimize hamd olsun. Saygı değer başkanımız Erdoğan hiçbir şey yapmamış olsaydı ve sadece Ayasofya’yı açmış olsaydı bile Tarihin şanlı sayfalarındaki yerini alacaktı. Kaldı ki çok mühim zaferlere imza attı. Bu Cuma başka Cuma olacak inşallah.

Yorum Yazın