Duran Çölcü
Duran Çölcü

Ayakta kalmanın yolu, girişimcilik ve cesarettir

27 Kasım 2019
3 dk Okuma
2 yıl önce
Ayakta kalmanın yolu, girişimcilik ve cesarettir

Çağın gereklerine göre yapılanmayan ve girişimciliğe yeterince önem vermeyen firmalar kapanmayla karşı karşıya kalmaktadır.  
Bundan dolayı da eski ve hantal işletme anlayışından uzaklaşılarak, hızlı ve esnek bir yapıya geçmek, değişimlere adapte olarak girişimciliğe gereken önem verilmelidir. 
Diğer taraftan ekonomik kazancı arttıran faaliyetlere etki eden bireylerdeki bilgi, beceri ve girişimcilik beraberinde başarıyı da getirir.
Tanımından da anlaşılacağı gibi, üretim ve ticarette risk alan, yenilikleri yakalayan, fırsatları değerlendiren ve dolayısıyla ülke ekonomilerinin motor görevini üstlenen üretim faktörü olan girişimciliğe yönelinmelidir. 
Günümüzde artık, ülkeler girişimci çıkarmaktan çok girişimci ithal eder bir duruma gelmiştir.
Amerika'daki Silikon Vadisi'nde bulunan şirketlerin yüzde 51'i ABD dışında kurulmuştur. 
Yani, ABD bile girişimci ithal ediyor. Girişimciyi ülkeler tepesinin üstünde taşıyor.
Konuyla ilgili Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Erciyes Üniversitesinin 2019-2020 Akademik Yıl Açılış Töreni'ndeki konuşmasını paylaşmak istiyorum. 
Rifat Hisarcıklıoğlu, "Girişimci, sınırlarını aşan kimsedir. Eskiden uzay ABD ve Rusya'dan sorulurdu. Bugün girişimcilikle anılıyorlar. Girişimcilik hep bir hayalle başlıyor. Hayal kurmaktan korkmayın. Hayalleriniz en özgür olduğunuz alandır. Tabii ki iyi bir hayal kurmak başarılı olmak için yeterli değil. Hayalleri hedeflere çevirmek gerekiyor. Hayalleri hedeflere çevirmezseniz hayalperest olursunuz. Hedeflere ulaşabilmek için de çok çalışmak gerekiyor. Çalışmadan hedeflere ulaşmanın mümkünatı yok. Başarılı olmak için çok çalışmak da yetmiyor. İnovasyon yapman gerekiyor. Biz inovasyona yeni bir tanım getirdik. İnovasyon eski köye yeni adet getirmektir. Bize eskiden bir şey yapmak isteyince 'icat çıkarma' derlerdi. Şimdi, icat çıkarabiliyorsan, eski köye yeni adet getirebiliyorsan başarılı oluyorsun.”
Girişimcinin sınırları aşan bir kimse olduğunu dile getiren Rifat Hisarcıklıoğlu, girişimciliğin bir hayalle başladığını söylüyor. Tabi ki bu hayali gerçekleştirmek içinde çok çalışmak ve eski anlayışlardan kurtulmak gerektiğine dikkat çekiyor.
Herkes zengin olup, rahat ve huzurlu yaşamak istiyor. Bunun içinde iki yol vardır. Çalışmak ve girişimci olmak gereklidir.
Eğer çalışıp, girişimci olabilirsek, zengin olabileceğimiz gibi, toplumsal dengeyi de sağlamış oluruz.  
Sonuçta yerinde sayanın, duranın ve kendini yenilemeyenin düştüğü bir devirdeyiz.
Ayakta kalmakta zorlanıldığı günümüz koşullarında cesaretli olmakla birlikte, yeniliklere açık olmalıyız.
Girişimcinin olmadığı yerde rekabet ve kalite de olmaz. Eğer bunlar da yoksa ilerlemeniz mümkün değildir. 
Eski alışkanlıklarımızı bir tarafa bırakıp, girişimci olmalıyız. Yarın ne yaparım düşüncesinden kurtulup, çalışmalıyız.
Girişimcilik anlayışını benimseyip, firmalarımızda uygulamalıyız.
Göreceksiniz, başarı ve kazanç birlikte gelecektir. 
Başarmak için çalışmak ve girişimci olmaktan başkada bir yol olmayacağını da  anlayacağız.
Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Yorum Yazın