Ümmühan YAĞMURKAYA
Ümmühan YAĞMURKAYA

AYAKKABIM ÇOK ÇABUK ESKİYOR

29 Temmuz 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
AYAKKABIM ÇOK ÇABUK ESKİYOR

Gönül ister ki severek aldığımız o ayakkabıyı seneler boyunca kullanmanın ipuçlarını vereyim, o ayakkabı hiç eskimesin. Tabii mümkün olmayan bu durumu bir kenara bırakıp ayak sağlığımız ve ayakkabımızın nasıl olması gerektiğine değineceğim.

Doğru ayakkabı özellikle gelişme çağında çok önemlidir. Çünkü bu çağdaki çocukların iskelet sistemi hamur gibi olduğundan yanlış bir adım sistemi çok çabuk bozabilir. Öncelikle kemik yapısı tam oturmamış çocukların ayaklarını bir kutuya sıkıştırmak ya da çok esnek bırakmak, kas-iskelet sisteminin doğru gelişmesini engeller. Peki bebek ayakkabıları, ilk adım ayakkabıları nasıl olmalıdır:

 • Ortopedik ya da anatomik ilk adım ayakkabısı yoktur.
 • İlk adım ayakkabıları yumuşak olmalı ve tabanda hiçbir şekilde baskı noktaları olmamalıdır.
 • Ayakkabı yumuşak ve esnek olmalıdır.(iki parmakla büküldüğünde kolayca burun kısmı boğaz kısmına gelebilmeli.)

İlk adım ayakkabısını iyi, güzel seçtik gelelim anatomik-ortopedik ayakkabı muhabbetine. Ortopedik ayakkabı, kişinin ayak ölçülerine göre imal edilen ayakkabıdır. Anatomik ayakkabı ise numaraya göre standart destekleri olan ayakkabıdır. Yani size ortopedik ayakkabı olarak vaat edilen her ayakkabının aslında sizden özel ölçüler alınarak yapılması gerekiyor, onun için bir ayakkabıya ortopedik diye yüzlerce lira vermeden önce bunu hatırlayın.

Peki yetişkin bir birey ayakkabı alırken nelere dikkat etmeli:

 • Tabanı esnek olmalı ama vücut ağırlığı ile şekil değiştirmemeli
 • Parmaklar için yeterli boşluk olmalı, bağcıklı ve hafif olmalı
 • Sivri burun olmamalı
 • Yeterli topuk yüksekliği olmalı (maksimum erkeklerde 2,5cm, kadınlarda 3,5cm, çocuklarda 1,5cm)

Vücudumuz öyle bir uyum içinde ki bahsettiğimiz diz, kalça, bel vs. ağrılarının sebebi ayak mekaniğinin bozulması olabilir. Yani topuk ağrılarını, hallux valgus (başparmak eğilmesi), ayak ve ayak bileği kireçlenmelerini, ayaktaki kas, tendon bağ yaralanmalarını, sinir sıkışmalarını, çocuklardaki ayak sorunlarını, düz tabanlığı, içe basmaları, topuk ve parmak kemiklerindeki deformasyonlarını küçümsemeyin. Uzman bir hekim ve fizyoterapistin sizi değerlendirmesine izin verin.

Pes planus (Düz tabanlık)

Sizi bir fizyoterapist değerlendirdi ve size düz taban olduğunuzu söyledi, eminim yazacaklarımı o fizyoterapist arkadaşım da vermiştir, sadece hatırlatma maksatlı buraya birkaç egzersiz bırakıyorum. Lütfen kimse kendi kendini değerlendirip düz tabanlık teşhisi koymasın çünkü belli başlı referans noktaları vardır ve kaslar sizi yanıltabilir, siz en iyisi fizyoterapistinize güvenin.

 • Bir sandalyeye oturun ve çıplak olan ayaklarınızın altına bir kumaş parçası serin. Bunu ayak tabanınızla buruşturmaya çalışın. (Günde 3-4 kere 10ar kez yapın)
 • Parmak ucunda, topukta, ayağın içine ve dışına basarak yürüme egzersizi yapın.
 • Küçük bir cam şişeyi ayağınızın altında ileri-geri yuvarlayın.
 • Ayak bileğini aktif olarak kendinize doğru çekin ve ileri doğru itin. Bunu dirence karşı da tekrarlayın.
 • Ayak bileğiyle (parmaklar bükük iken) sırasıyla her iki yöne doğru giderek genişleyen daireler çizin.

Haftaya “O CÜZDANI ARKA CEBİNDEN ÇIKAR!” başlıklı yazı ile aynı gün ve aynı köşede görüşmek dileğiyle...

SAĞLICAKLA KALIN...

Yorum Yazın