E. Reha KORKMAZ
E. Reha KORKMAZ

Avustralya’daki İki Osmanlı’yı Bilir Misiniz?

23 Ağustos 2016
3 dk Okuma
6 yıl önce
Avustralya’daki İki Osmanlı’yı Bilir Misiniz?

İngilizler Hindistan'ı işgal eder, Hindistan Kralı Osmanlı'dan yardım ister. Yıllardır savaş içinde olan Osmanlı bu yardımı karşılıksız bırakmamakla birlikte 350 kişilik bir askeri birliği gemiyle Hindistan'a gönderir.
350 kişilik birlikten 20 kadarı hastalıktan yolda şehit olur, kalan 330 Osmanlı askeri Hindistan'a çıkarlar ve İngilizlerle savaşmaya başlarlar.
Mühimmat açısından kısıtlı olan Osmanlı askerleri birkaç günlük mücadeleden sonra teknolojik donanıma sahip İngiliz askerleri karşısında yenik düşerler. 40 kadarı esir alınır, diğerleri de savaşta şehit olur.
Savaş bittikten sonra bu 40 Osmanlı esir askeri İngilizler gemilerde çalıştırmaya başlarlar. Bu gemi bir seferinde Avustralya'ya uğrar. İki Osmanlı esiri bir yolunu bulup kaçarlar.
Bir süre sonra, adı Karadeniz diyarından Menteşoğlu Abdullah olan, baba mesleği dondurmacılığa başlar. Karahisar diyarından Tarakçıoğlu Mehmet de Kasaplık yapar.
Birinci dünya savaşında Avustralya Çanakkale'ye asker çıkarır ve bizim iki Osmanlı askeri olayı duyarlar. Hemen buluşup durum değerlendirmesi yaparlar.
Biz Osmanlı askeriyiz ve Avustralya'da yaşıyoruz. Avusturalya devleti Osmanlı'ya savaş açmış ve bizim ülkemizi işgale gitmiş. Bundan dolayı biz de Avustralya devletine savaş açalım derler.
Alırlar kağıdı kalemi ve yazarlar:
Sayın Avustralya Başkanı Eksalans hazretleri;
Biz iki Osmanlı askeri, ülkenizde bulunuyoruz. Duyduk ki devletimiz Osmanlı'ya Avustralya devleti olarak savaş açmış ve Çanakkale'ye asker göndermişsiniz. Bundan dolayı iki Osmanlı askeri olarak biz de Avustralya devletine savaş açmış bulunmaktayız.
Bu bir Osmanlı fermanıdır. Ekselansların bilgilerine duyurulur.
Karahisar diyarından Tarakçıoğlu Mehmet,

Karadeniz diyarından Menteşoğlu Abdullah

İki Osmanlı askeri, Sidney'in 250 km. uzağında Karlıdağlar denilen bölgede önce virajlarda tren raylarını sökerek 3 treni devirirler. Üçüncü tren kazasında askeri muhimmat bularak silahlanırlar. Aynı bölgede 8 karakol basarlar ve karakollardaki askerlerin tamamını vururlar.
Ne olduğunu bir türlü çözemeyen Avustralya devletinin sonunda iki Osmanlı askerinin yazmış olduğu mektup akıllarına gelir ve mektubun atıldığı bölgeye 250 kadar asker gönderirler.
İki Osmanlı askeri aranmaya başlanır. Bir kaç gün sonunda sıcak çatışma olur ve Osmanlı askerleri bu Karlıdağlar’da şehit edilir.
İki askerin mezarı şu an da Sidney'e 250 km. uzakta Karlı Dağlar'da. Avustralyalılar iki Osmanlı askeriyle savaştık demek zorlarına gittiği için bu askerlere Hindistan asıllı diyorlar.
Oysa Hindistan'da ne Karahisar diyarı, ne de Karadeniz diyarı diye bir bölge yok.


***

Birçok kereler Tarakçıoğlu Mehmet ile Menteşoğlu Abdullah’ın bu hazin hikayesini dinlemişimdir. “Acaba bu olay gerçek mi?” diye düşünmeden de edemedim. Ancak 15 Temmuz gecesi yaşananlar aklıma geldikçe Tarakçıoğlu Mehmet ile Menteşoğlu Abdullah’ın başından geçenlere inanmamak elde değil.
Tankların önüne yatanlar, üzerinden tanklar geçenler, alçak uçuş yapan jetlere binaların tepesine çıkıp levye atarak, hatta jetlere atlamaya çalışarak kafa tutanlar Osmanlı evladı değil mi?
"Abi girelim genelkurmaya 500 kişiyiz, 100'müz ölür." sözlerini söyleyen, şehadete erişeceğini bile bile darbeci generali tek kurşunla öldüren Astsubay Ömer Halisdemir Osmanlı Evladı değil mi?
Kadın başına asker görünümlü teröristlere kafa tutarak “Sizden korkmuyorum” diyebilen ablamız, ehliyeti olmadığı halde yanına komşusunu alarak, kamyona mahallenin gençlerini doldurup darbeci askerlerin karşısına çıkan Şerife teyze Osmanlı Evladı değil mi?
Ve en önemlisi “Biz bu yola kefenimizi giyerek çıktık” diyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Osmanlı Evladı değil mi?
Şu anda içimizde Tarakçıoğlu Mehmet, Menteşoğlu Abdullah gibi Osmanlı Evladı olan birçok çılgının ismini sayabiliriz.
Birkaç gündür masumların kanına girenler, genç yaşlı, küçük büyük, kadın çocuk demeden birçok ilimizde canice saldıranların belki de en büyük korkusu bu olsa gerek.
Ancak unutmamaları gereken bir şey var ki; bu memleket, milyonlarca gözünü budaktan esirgemeyen Tarakçıoğlu Mehmet ile Menteşoğlu Abdullah gibi Osmanlı Evladı ile dolu. 

Yorum Yazın