Cengiz DÖNMEZ
Cengiz DÖNMEZ

Avrupa’ya merhaba…

21 Temmuz 2022
3 dk Okuma
2 ay önce
Avrupa’ya merhaba…

Konyaspor, geçen sezon ligi 3. Sırada bitirerek Avrupa Kupaları’na katılma hakkını elde etmişti.

UEFA Konferans Ligi’ne 2’nci ön eleme turundan başlayacak olan Konyaspor’un bugünkü rakibi, Belarus temsilcisi Bate Borisov..

Esasen, maçın Borisov’un sahasında oynanması gerekiyordu. Ancak, bölgedeki savaş sebebiyle UEFA kararıyla maçın Konya’da, seyircisiz  oynanmasına karar verildi. Maçı, Portekiz federasyonundan Gustavo Fernandes  Correla yönetecek, yardımcılıklarını ise Pedro Riberio ve  Paulo Bras yapacak.. Maçı, A Spor Kanalından canlı olarak izleyebilirsiniz..

Sezona, Konya’daki açılıştan sonra Erzurum’da hazırlanan ve kampı bitirip Konya’ya dönen yeşil-beyazlılar, birkaç hazırlık maçı da yaptı. Son hazırlık maçında, lig’in güçlü ekiplerinden Başakşehir’e 1-0 yenilmişti. O maçta Konyaspor’un pek varlık gösterdiği söylenemez…

Konyaspor, bu transfer döneminde epey yeni oyuncuyu kadrosuna kattı..

Abdulkerim’in GS’ya, Musa Çağıran’ın Hatay’a transfer olması, Skubiç’in futbolu bırakması, Ahmet Çalık’ın vefatıyla, Konyaspor’un güçlü defansı bir hayli çöktü..

Yeni transferlerle bir uyum tam olarak yakalandı mı ben göremiyorum.

Konyaspor’un zaafı defansı olacak gibi..

Konyaspor;  sağ bek’e Cebrail ve Ahmet Oğuz’u, Solbek’e Yasir’i, Stoper’e Kahraman’ı, Önliberoya Bruno Paz’ı transfer etti.

Her biri kendi başına kaliteli sayılabilecek oyuncular ancak bir araya gelip uyum sağlamaları biraz zaman alacak gibi..

İlhan Palut hoca’ya bu hazırlık döneminde büyük görev düşüyor. Futbolcular arasındaki ahenki sağlayıp kolej takımı hüviyetine sokmak ekstra olarak da O’nun görevi..

Bir de oyunu en geriden başlatmak gibi bir zaaf var.. Oyunun içinde duruma ve ortama göre böyle bir uygulama yapılabilir ama her ne olursa olsun geriden başlatmak kayıp yaşamaya yol açabilir. Başakşehir maçında gördük. Kaleci, kale sahası içinde oyun başlatırken topu rakibe kaptırabiliyor ve kaliteli hücumcular her zaman gol yapabilir, geriye düşebilirsin.

Neyse..

Avrupa’ya bugün bir merhaba diyelim ve saat 22’de oynanacak maçı kazanıp, 28 Temmuz’daki rövanş maçına avantajlı çıkalım. Bu turu ve sonraki tur’u geçersek, guruplara katılma hakkı elde edebiliriz.

Haydi bakalım.. Başarılar Konyaspor…

Yorum Yazın