Cengiz DÖNMEZ
Cengiz DÖNMEZ

Avrupa bizim neyimize..

13 Ağustos 2022
3 dk Okuma
1 ay önce
Avrupa bizim neyimize..

Konfederasyon Lig’i UEFA 3. Ön eleme turunda, deplasmanda 1-1 berabere kaldığımız Vaduz’a, sahamızda 4-2 yenilerek elendik.

Vaduz; 38 bin nüfuslu, 7 futbol kulübü bulunan İsviçre-Avusturya sınırında nokta bir prenslik devlet olan Lihtenşayn’ın Başkent takımı.. Başkent Vaduz’un nüfusu ise 7 bin civarında.. Bizim kale arkası taraftarlarımızın sayısı bile başkent Vaduz’un nüfusundan fazla..

Ülkede futbol lig’i olmadığı için Vaduz futbol takımı, sınır komşusu İsviçre’nin 2’nci liginde mücadele ediyor.

Hakkını yemeyelim Vaduz,  ilk maçta da ikinci maçta da çok iyi oynadı ve tur’u geçmeyi hak etti. Bütün oyuncuları çok kaliteliler. Kalecileri fevkâlede başarılıydı. Her iki kaleciye 10 üzerinden not verecek olsam; Vaduz Kalecisi Büşhel’e dokuz, Sehiç’e ise sıfır veririm. Büşel’in bir puanını frikikten gol yediği için kırdım. Hatta penaltıda bile köşeyi bildi uzandı ama direğe çarpan top gol oldu. Direğe çarpmasa o penaltıyı da parmaklarının ucuyla kurtarmış olacaktı. Sehiç, yediği dört golün dördünde de hatalıydı sadece seyretti. Hatta 2’nci golün de mimarıydı. Defanstan oyunu başlatırken Calvo’ya verdi, rakibi bastırınca Uğurcan’a attı, rakibi Sutter ondan önce davranıp topa sahip oldu, Uğurcan’ı da çalımlayıp Sehiç’in bakışları arasında topu ağlara gönderip Vaduz’u 2-1 öne geçirdi.

Sehiç bunu hemen her maçta yapıyor. Aynı maçta, dk. 18’de KS penaltı golüyle 1-0 öne geçmesinin iki dakika sonrasında Sehiç, geriden oyunu başlatmak isterken ceza alanı önünde attığı top rakibi Sutter’e pas oldu. 2’nci golün sahibi Sutter bu pozisyonda topu boş kaleye gönderdi ama top direğin dibinden auta çıktı. İlk maçta deplasmanda oynadığımız maçta Sehiç, 10’ncu dakikada oyunu geriden başlatmak isterken topu ceza alanı üzerinde rakibi Ovanis’e vermişti de bu oyuncu topu boş kaleye topu gönderememişti. Ağlara göndermiş olsaydı daha ilk maçta Sehiç’in hatasından 10’ncu dakikada 1-0 geriye düşecektik.

Bana göre Kaleci Sehiç’te mental  yorgunluğun yanı sıra biraz da renk körlüğü var gibi.. Eliyle-ayağıyla oyunu başlatırken topu takım arkadaşı yerine rakibe veriyor. Sehiç’ten uzun vadede yararlanmak istiyorsak, kendisini toparlaması için en az birkaç hafta dinlendirmek gerekir diye düşünüyorum. Ya değilse hem takım kaybeder  hem de kendisi kaybeder..

Diğer futbolcular da iyi niyetle top koşturdular ama bal yapmayan arı’ydılar, o kadar..

Elenmemizde sadece Sehiç değil, hoca İlhan Palut’un payı da yadsınamaz.        

Rakibi küçümsedi, farklı bir kadroyla ve rotasyonla takımını sahaya çıkardı. İkinci maçta tur’u geçeceğinden çok emindi.  Takımda ne motivasyon vardı ne de saha içinde arkadaşlarını ateşleyecek bir oyuncu vardı. Evet rakibimiz bir mahalle takımıydı ama ciddiyetten uzaklaşırsanız karizmanızı böyle çizerler. Kedi bile can havliyle aslan’ı cırmalar. İki maçta 5 gol atarak cırmaladılar. İlhan Palut’a da notum Vatuz maçları üzerinden 10 üzerinden sıfır. Tabi kendisinin de Avrupa kariyeri hüsranla sonuçlandı.

Sahanın zemini de felaketti.. Patates tarlası gibiydi. Normalde UEFA,  zemini böyle sahada maç oynatmazdı. Sanırım iki takım da maç yapmayı kabul ettikleri için sorun olmadı.

Rakip takımda kötü oynayan var mı diye baktım  ama kimseyi bulamadım. Sonradan girenler de dahil.. Bizim Türk’ümüz Tunahan Çiçek her iki maçta da iyiydi ve bu maçta takımının 3’ncü golünü kaydetti. Maçtan önce “Ahmet Çalık” formasıyla tribünlere gitmesi de takdire şayandı. Bu golde,  topu kendi yarı sahasından alıp KS ceza alanına kadar  taşıyıp  gole zemin hazırlayan yarı Türk Gabrian Işık da her iki maçın iyilerinden biriydi.

Bu takımı toptan transfer etsek, lig’de çok iyi yerlerde oluruz. Bizim bir-kaç futbolcumuzun parasıyla bu takımı toptan satın alırız. Konyaspor, kaleci Büchel ve Tunahan başta olmak üzere hemen harekete geçip  bir kaç futbolcularını transfer etmeli.

Vaduz, öne geçmesine rağmen sanki mağlupmuşlar da gol atmak zorundalarmış gibi oynadı. 2-1’ken 3 için, 3-1’ken 4 için, 4-1’ken 5.golü aramak için son dakikaya kadar saldırdılar.. Galip duruma geçip geriye yaslanıp galibiyetin üzerine yatmadılar. Bu Avrupa kültürüne has bir özellik.

Yazık oldu, fırsat teptik, Avrupa hayalimiz hüsranla sonuçlandı.

Kafamızı önümüze eğip, “Avrupa bizim neyimize” deyip kendi seviyemizde (!) oynamaya devam edelim.

Yorum Yazın