Hakkı Balcı
Hakkı Balcı

Atatürk, Anıtkabir, Kemalizm, Mohiz Kohen’

11 Eylül 2020
3 dk Okuma
2 yıl önce
Atatürk, Anıtkabir, Kemalizm, Mohiz Kohen’

Geçtiğimiz gün  Anıtkabir’de atılan sloganların hesabını, mesaj kutularımdan kinayeli bir biçimde Seydişehir’de bana soran, Atatürk’ü seven ya da kendisini Kemalist olarak ifade eden okurlarım var.

Defalarca izah ettim tekrar edeyim. Öncelikle belirteyim Atatürk beni imtihan edeceğiniz bir araç olamaz.

Net olarak ifade edeyim...

Anıt kabirde slogan atılması doğru değil çünkü; 9 Nisan 1982'de yürürlüğe giren yönetmelikle birlikte Anıtkabir'de, Atatürk'e saygı amacı dışındaki her türlü tören, gösteri ve yürüyüş yapılması yasaklanmıştır.

Buna rağmen defalarca miting benzeri toplanmalar ve amacı dışında sloganlar atılmıştır. En bilinenlerindeni ise; 2007 nisanında Üniversite rektörleri ve öğretim üyelerinin cübbeleriyle katıldığı yürüyüşte, sık sık “Kasımpaşa imamı kaça sattın vatanı”, “Türkiye laiktir laik kalacak”, "Türkiye senden utanıyor" şeklinde atılan sloganları.

Bir kötü diğer kötüye meşruiyet kazandırmaz ama durum böyledir. Bu Newton’un etki-tepki yasası gibi bir şey.

Gelelim Atatürk’ü sev, Kemalist ol dayatmalarına.

Defalarca izah ettim tekrar izah edeyim. Ama bu kez aynı dertten muzdarip bir dostumun beyanlarıyla harmanlayarak.

“Beyler ben bu aptal anlamsız  Atatürk çekişmesinin  bir tarafında değilim ve olmak zorunda değilim. Sevenlerin ya da sevmeyenlerin kalıbına girmek zorunda da değilim. Sevip sevmediğimi ifade etmek zorunda da değilim. Ama ben sevenleri de sevmeyenleri de sevmek zorundayım. Çünkü bu hayatta her sevdiğimin sevdiğini sevmiyorum ya da her sevdiğimi, sevdiklerimin de sevmesini beklemiyorum.”

Son iki yüz yılda ülkemizi doğusuyla, batısıyla, Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Acemiyle, 7’den 70’e anlamsız kavgalara sürükleyen, toplumsal ahlaki çöküntüleri azdıran kirli, karanlık unsurların varlığına kimse hayır diyemez. Gardımı da buna göre alırım.

O karanlık isimlerden biri, Yahudi kökenli Moiz Kohen’dir. Başlangıçta, osmalıcı, sonra Türkçülük akımının savunucusu olan cumhuriyetin ilanından sonrada 624 yılı yok sayan, Kemalizm akımının temel taşlarını oluşturan Munis Tekinalp mahlas isimli siyonistin bizi tefrikalara ayıran Kemalizmini ve bugünkü Kemalist anlayışı da red ederim.

“Ben inkılapların bir kısmını da sevmiyorum. Sevmek zorunda da değilim ama hepimizin ortak bir geleceği var , birbirlerimizin inandığı değerlere saygı duyarak ortak bir zeminde buluşabileceğimize inanıyorum.

Emin olun bedeli ağır , uzun bir süreç olsa da , bukalemun gibi bir toplum meydana çıkarmadan, çok saygın ve özgür bir millet olmayı başarabiliriz.

- Atatürk tıpkı Alparslan gibi ortak tarihimizin bir gerçeğidir ... Atatürk’ü ve izlerini silmeye çalışanlar, Fatih’i silmeye çalışanlar ile aynı yanılgı içersindedir ...

- Atatürk’ü ve cumhuriyeti yok edip , Osmanlı’yı geri getiremezsiniz

- Mezhepleri yok edip müslümanları birleştiremezsiniz

- Kürtçeyi yok sayıp , Kürtlerle ortak bir geleceğe yürüyemezsiniz

- İlahi dinleri birleştirip, medeniyetler çatışmasını bitiremezsiniz.

- Farklı yaradılışa sahip kadın ve erkeği eşit sayıp, aile saadeti getiremezsiniz.

- Kainat düzeni zıtların-farklılıkların varlığı ile kurulmuştur,  yok ederek değil yaşatarak düzeni sağlayabilirsiniz.

- Akla, vicdana, fıtrata uygun olan senden farklı olanı savaşarak yok etmek değil , farklı olanın farkına saygı duyarak , onu olduğu gibi kabullenip sevmektir! Konuşmak , sevmek, kabullenmek , ortak bir zeminde buluşup uzlaşmak , barışmak 

- Savaşmak dan ,nefret etmekten , küfretmekten daha kolay daha güzel değil mi ?

TURUNCUYMUŞUM...

Adam yazmış whatsaptan

“Merhaba hakkı abi,

Didinip duruyorsun sen, bir hatırlatma gereği duydum.

Türkiye’de üç Türk tipi vardır.

Beyaz Türkler siyah Türkler ve gri Türkler

Sen dötünü yırtadur abi

Gri Türkler; Siyah kalamayıp ama Beyaz olmaya özenip beyazda olamayıp arada kalan... Yazma çizme hesap sorma vs vs işleri gri Türklerin elinde. Onlarda Beyaz Türklere zararı dokunacak şeylere asla bulaşmazlar.

Beyaz Türkler : Siyasi görüşleri ister solcu, ister sağcı, ister dinci, ister ataist, ister demokrat, ister tarikatçı olsunlar... Her daim kendilerini diğer halktan üstün gören, farklı gören... Diğer halkı sadece meta olarak gören... Sadece parasal güce inanan tipler.

Siyah Türkler; Türküde anlatıldığı gibi.. Hani varya Savaşta vatan bizimdir/Barışta sahibi değişir oğul... DİYEN.. TÜRKLER

Adamım peki beni hangi Türk sınıfına göre kategorize ediyorsun? Şeklindeki soruma cevabı..

Abi sen;

siyah olup, ama beyazlar içinden de dostları olup, beyazlar tarafından kullanılmayı reddettiği için gri olmayı içine sindirememiş... Ama beynini ufkunu bir siyaha göre fazla açtığı için siyahta kalamamış... Maddi olarak maalesef beyazda olamamış... Ne diyelim? Turuncusun abi...”

Yorum Yazın