Dilhan Dumanoğlu
Dilhan Dumanoğlu

Asgari ücret komisyonu kurulacak

01 Aralık 2018
3 dk Okuma
3 yıl önce
Asgari ücret komisyonu kurulacak

Asgari ücret komisyonunun kurulmasına az bir zaman kaldı. İşveren, işçi, bakanlık taraflarınca oturulup tartışılacak. Bu sene bu taraflara ek olarak komisyona bir de asgari işçi çağrılacak ve nasıl geçindiğinin anlatılması istenecek. Ardından oy birliği ile karar verilecek. Ne olur sizce? İki bin lira olur mu? 7 milyon asgari ücretli heyecanla değil sürüncemedeyken bu müjdeli haberi bekliyor. Kimileri iki bin lira beklerken elindeki bin 603 liradan da olabilecekler. Çünkü işverenler her zamda olduğu gibi işçi çıkarmaya başlayacaklar. Daha az iş gücü ile daha çok iş yapmaya devam edecekler. Bu dünyanın düzeni böyle değil mi? İşçiler hep ezilecek, işverenler hep kazanacak. Yoksa bu dünya dönmez.

 

Tarım Bakanı Konya’daydı. 5-6 programa katıldı. Birçok şey konuştu. Ama akıllarda çiftçilerin protestoları kaldı. Çiftçiler neden protesto ediyorlar? Çünkü artık lafla peynir gemisi yürümüyor. İcraat bekliyor vatandaş, şöyle yapacağız, böyle yapacağız gibi cümleleri duymak istemiyor. Şöyle yapıyoruz böyle yapıyoruz demelerini bekliyor. Çiftçi yılgın durumda. Ürettikleri ürünler para etmiyorken, ürettikleri ile tüketim dahi yapamıyorlarken hala sabır deniyor. Sabır edin. Çiftçi bu zamana kadar üretmekten başka ne yaptı? Sadece ve sadece ürettiklerinin karşılığını bekledi. Hak ettiklerini istediler. İstiyorlar da. Gerçi pek seslerinin çıkmasına izin verilmiyor ama ille de bir yerde patlayacak. Liyakat sahibi olmayanların bulunduğu sistem elbet sıkıntı çıkaracak. Mağdur olanlar yine halkımız, vatandaşımız, çiftçimiz olacak. Mağdur olanlar yine bizler olacağız. Daha güzel günler için, daha mutlu, umutlu bir gelecek için herkes ama herkes oturup düşünmeli neyin yanlış yapıldığını. Hatalar düzeltilmeli. Yanlışlardan dönülmeli. Sağlam zeminler üzerine oturtulan çözümler gerçekleşmelidir sorunlar karşısında.

Doğalgaz faturaları gelmeye başladı. Neler duyuyorum çevremde neler. 500 liralar 600 liralar. Havada uçuşuyor. Geçen gün arkadaşıma su faturası geldi. 93 lira fatura kesilmiş. Tüketim tutarı 63 lira gözüken faturada vergilerle, onlarla bunlarla şunlarla 93 liralık borç çıkarılmış. Düşünün kullandığınız suyun 3’te biri vergi. Elektrik faturaları hakeza bu şekilde. Vatandaşın cebi yanıyor. Parası olanların umurunda dahi değil. Kimin eşeği çalınmış, kimin minderi yanmış fark etmiyor. Bu devirde herkes kendi cebine bakıyor çünkü. Ama biz nüfusu yüzde 99(!) Müslüman olan bir ülkeyiz. Ülkede fakir ile zengin arasındaki fark arttıkça artıyor. Orta sınıf eriyor, yok oluyor. Fakirleşiyor. Fakirler ise hayli hayli yoksullaşıyor. Açlık sınırı ortada duruyor. Enflasyon kavurup geçiriyor. Pazarlarda, panayırlarda fiyatlar almış başını gidiyor. Ama çok mutluyuz. Öyle mi? Kendinize gelin arkadaşlar. Hiçbir şey yapamıyorsanız dahi komşunuzun durumundan haberiniz olsun.

Yorum Yazın