Mustafa ÇAMLI

Asgari Ücret Deyince … 2

11 Ocak 2016
3 dk Okuma
6 yıl önce
Asgari Ücret Deyince … 2

Geçen yazımızda asgari ücret konusunu ele almış ve yapanların iyi niyetlerinden şüphemiz olmamakla birlikte asgari ücret ve buna ilişkin destek konusunda problemler olduğunu yazmıştık .İlk düğme yanlış iliklenmişti çünkü.
Asgari ücret düzenlemesinin sadece asgari ücretlileri değil işletmelerin genelini etkileyeceğini , dolayısıyla sadece asgari ücretliler için destek getirilmesinin hem eksik hem de yanlış olacağını söylemiştik.

Eksikti, çünkü asgari ücrete yapılan artış asgari ücretin hemen üstünde bir ücretle çalışanları da çok fazla etkileyecekti.
Yanlıştı,çünkü sadece asgari ücretlileri destekliyor olmak işletmeleri gerçek ücret yerine asgari ücretten bordro yapmaya teşvik edici olacaktı.
Bu konuda çok geç olmadan hatadan dönüleceği anlaşılıyor. Asgari ücretin sadece asgari ücretlileri ilgilendiren bir konu olmadığı anlaşılınca çözüme gitmek kolaylaştı.
Gazetelere yansıyan haberlere göre plan ve bütçe komisyonunda desteğin 110 liradan 100 liraya düşürülmesi,buna karşılık brüt maaşı 2.550 TL’ye kadar olanlar için de geçerli olmasının önü açıldı. Böylece faydalanan sayısı 8,5 milyondan 11 milyona çıkmış oldu. Bu konuda duyarlılık gösteren sayın vekillerimize teşekkür ediyoruz.
Bu arada vergileme konusundaki çarpıklığa mutlaka el atılması gerektiğini de buradan bir kere daha ifade etmiş olalım. Asgari ücretlilerin bile yılın son üç ayında vergi artışı ile karşı karşıya olduklarını ve bu ülkede toplanan gelir vergisinin yüzde doksana yakınını ücretlilerin ödemek zorunda kaldığını söylersek herhalde çarpıklığın boyutu anlaşılmış olacaktır.

Elimizde bu konuda yapılmış sağlıklı bir çalışma olmadığından-hoş,böyle bir çalışma zaten sağlıklı yapılamaz- tecrübe ile söylenebilir ki; 5,3 milyon olduğu söylenen asgari ücretli çalışanın en az yarısı aslında daha yüksek ücret aldığı halde sadece bordroda asgari ücretli olarak görünmektedir.
Bu da kayıt dışılığın bir başka versiyonu, ama şu anda kimse bu konuya el atmak istemiyor.
Gerçek ücret üzerinden bordro yapmanın cazibesinin olmadığı,tam tersine çalışanı cezalandırdığı bir ortamda yan yollar aranması kimseyi şaşırtmamalı.

Yapılması gereken sadece vergi dilimlerini günümüz gerçekliği ile yeniden düzenlemek,hepsi bu kadar. Maliye cephesinde bunun vergi kaybı doğuracağı düşünülüyorsa, bordrolarda yaşanacak düzeltmeler devlete, vazgeçtiğinden çok fazlasını geri getirecektir, bu konuda geçmiş örneklere bakmak yeterlidir.
 

Yorum Yazın