Selma DEMİREL
Selma DEMİREL

ARAÇ MI AMAÇ MI?

28 Eylül 2018
3 dk Okuma
4 yıl önce
ARAÇ MI AMAÇ MI?

Sizin için araç mı amaç mı?
Arabanızın modelli olması
Evinizin bahçeli ya da apartman olması
Evinizde kalmak veya yurtta kalmak
Marka çantanızın olması veya olmaması
Bu durumlar hayata bakış açımızla alakalı aslında.
Mesela bir yere gitmemiz gerekiyor.. Bu gideceğimiz yer okul olsun. Okula giderken mercedes arabayla gitseniz de varacaksınız. Torosla gitseniz de. Her iki araçla da amaca ulaşılıyor. Ama sizin için yolu  gitmesi mi önemli yoksa İnsanlar tarafından "Vaay ne güzel araban var" denilmesi mi? Bunun cevabı sizde.
Başka bir örnek vermek gerekirse, mesela çantanızın marka bir çanta olması sizin için önemli mi?. Çanta nedir? İhtiyacımız olan eşyaları koymak için bir araçtır. Bu işlevi sıradan bir çanta da görüyor marka bir çanta da görüyor.
Hayattaki mutluluğumuzu bu önem sırası çok etkiliyor. Mutsuzluğun başında da araçlarla amaçları karıştırmak geliyor. Eğer araçları amaç edinirseniz amaçlara ulaşılmanız güç olur. Ama hepsine olması gereken değeri verirseniz hedefinize ulaşırsınız. 
Bir hayali kahramanımız olsun. Adı da Ayşe olsun. Ayşe'nin hedefi yılda elli kitap okumak ve ilmine ilim katmak. Ayşe'nin hedefine ulaşması için haftada bir kitap kesin okuması lazım. Ama bir gün mekanı beğenmemiş, bir gün pazartesi gelsin de öyle başlayım demiş zamanı beğenmemiş velhasıl böyle diye diye haftalar geçmiş. Ayşe tahmin ettiğimiz üzere üzere elli kitap hedefine ulaşamamış. Neden? Çünkü araçları amaç edindi. Zaman ve mekan birer araçtır önemli olan düzenli bir şekilde kitap okumasıydı ama o bunu yapmadı. Sonunda da mutsuz oldu. Oysa o mekan ve zamanda kitap okusa da yaşayacaktı okumasa da.
Bizi mutlu edecek işlerde bulunmalıyız. Dünya mükemmel olmadığı için sizin hayatınız da mükemmel olmayacaktır. Nurettin Yıldız bu durumu güzel ifade etmiş: "Doğrusu ne bekliyorduk dünyadan? Altı, peygamberlerin mübarek cesetleriyle dolu bu dünya üstünü bize ikram mı edecekti?". Hakikaten de öyle mükemmel bir yaşam verecek hali yok. Zaten hayat mükemmel olsaydı cennetin, imtihanın bir anlamı kalmayacaktı. Her şey mükemmel olsa hasretin ardından vuslatın değerini nasıl anlardık. Kötü zamanların arkasından iyi zamanların kıymetini anlayamazdık. 
 Hayatınızda hoşunuza giden veya gitmeyen bir durumla karşılaştığınız zaman "vardır bunda da bir hayır" cümlesini zikretmek ciddi bir öneme sahiptir. Çünkü başınıza hoşlanmadığınız bir iş geldi diyelim veya tercih etmediğiniz bir olayla karşılaştınız ve bu gelişmeler sizin elinizde olmadan gerçekleşti. Böyle zamanlar da işte bu anahtar cümle çok rahatlatıcı oluyor." Vardır bunda da bir hayır."
Şimdi anlamasak da ileride anlayacağımız bir hayır olabilir.
Bu olayla, Allah bizi daha beterinden korumuş olabilir. Bu olayla bizi imtihan etmiş olabilir. Kim bilir belki kulum buna sabrederse hem bu sıkıntısını gidereceğim hem de onu çok mutlu edecek bir duasını kabul edeceğim diyordur.
Bu nedenle olaylara karşı bakış açımızı iyi yönde kullanırsak Allahın izniyle zihnimizde kalbimiz de rahat eder. Bu yazıyı okuduktan sonra bunun üstüne biraz daha kafa yorabilirsiniz mesela. Araçları çok mu gözünüzde büyüttüğünüz için mutsuzsunuz? Yoksa hayatınızdaki şerlere anında dikkat kesilip, hayırları, güzellikleri, nimetleri gözünüzden kaçırdığınızdan mı kaynaklanıyor mutsuzluğunuz?
Bunları tefekkür edelim.
Hayatınızda hayırlarla karşılaşmanız ve kendinizi bir gün dualarınızı yaşıyorken bulmanız duasıyla. Allah’a emanet olunuz.
 

Yorum Yazın