Ahmet Yıldız
Ahmet Yıldız

Anadolu’da Türk çiftçisi üretiyor!

26 Mayıs 2021
3 dk Okuma
1 yıl önce
Anadolu’da Türk çiftçisi üretiyor!

Büyüklerimiz bilir,  “Çiftçinin karnını yarmışlar kırk tane gelecek sene çıkmış.” Bu sene olmadı inşallah gelecek sene olur. Diye umutlanarak çalışmaya ekmeye üretmeye devam etmiş. 

Sinesine neler basmadı sinesine,

Bin umutla koşar gelecek senesine,

Bir felaketten kurtuldum derken,

Bir başkası gelir, sine sine…

Anadolu’da Türk Çiftçisi umutsuzluğa düşmez. Ekici ol, bilici olma. Sen sebebini işle sonrasını Cenabı Allah’a havale et. Der. İşin özü her ne şartta olursa olsun muhakkak tarlasını ekmeye üretmeye devam eder. 

Zaman zaman çiftçinin ekeneği ürünü afete uğrar büyük zarar görse bile gelecek seneye umut bağlar. Elbette çiftçilik zor iştir. Çiftçilik kazanç sağlamak için hava şartlarının uygun olması gerekir.

Çiftçiler, kötü iklim koşulları ve maddi imkânsızlıklar yüzünden bazı dönemler beklediği verimi alamaz, umudunu daha sonraki yıllara bağlar. Çiftçinin ürünü her yıl bir afete uğrar. Oda hep gelecek yıla umut bağlar.

Durum böylece sürüp gider. Çiftçinin yüzü hiç gülmez, dense yeridir, onun ürünü her türlü afete açıktır. Ya kuraklık olur ya da sel baskını.

Bunlar olmasa, ürününü tam olarak değerlendiremez. Oda hep gelecek yıla ümit bağlar. Durum böyle sürüp gider.

Peygamberimiz, sadece tarımla geçinen insanların yoksulluk çekeceğini ifade buyurmuştur. Çiftçinin ürünü her yıl bir felaket yaşar, oda her zaman gelecek yıl için umut eder. Tarım zor bir iştir.

Tarım koşullarından kazanmak için hava koşulları uygun olmalıdır. Kötü iklim koşulları ve finansal sıkıntılar nedeniyle, çiftçiler bazı dönemler için bekledikleri üretkenliği elde edemiyor, umutlarını sonraki yıllara bağlıyorlar. 

İki binli yılın başından itibaren Recep Konuk Başkanın Konya Pancar Kooperatifinin başına geçmesi ile Konya Çiftçisi için yeni ufuklar açılmıştır. Anadolu Çiftçisi zengin Anadolu topraklarının fakir bekçisi olmayacaktır. Diyerek yola çıktı. Cenabı Allah ne onu ne de yol arkadaşlarını utandırmadı.

Konya Şeker kapsamı alanı içinde arpa, buğday dışında pancar başta olmak üzere mısır, ayçiçeği, kanola, patates gibi alım garantili diğer alternatif ürünler ektirirken Konya Çiftçisi rahat nefes almış ve Konya Şekerin satın aldığı ürünleri gönül rahatlığı ile ekip hasat sonunda da yüzü gülmeye başlamıştır.

Konya Şeker Tarıma dayalı sanayide öncü kuruluş olarak elliye yakın fabrika ile çiftçinin ürününü tarladan sanayiye ve tezgahlara kadar uzanan zincirle değerlendirerek tarımda yeni ufuklar açmıştır.,

Hayvancılıkta devasa örnek çiftlikler, et-süt entegre tesisleriyle bu alanda örnek alternatif yapı oluşturmuş. Çitçiye moral veren kuruluşlar kurarak hayvancılığın öncü yapısını oluşturmuştur.  

Pancara, ayçiçeğine, patatese verilen gübre, ilaç, mazot, tarım alet makine ve nakit para avans destekleri ile huzurlu güvenli çiftçilik yapmaktadır. Konya Şeker bünyesinde GIDA ÜNİVERSİTESİ kurarak ilim ve teknolojinin bütün imkânlarını Türk Çiftçisinin emrine amade kılmıştır.

Konya’da oluşan bu gelişmeler bütün Türkiye genelinde ve dünyada örnek oluşturmaktadır. Birçok Üniversite Konya Şekeri ve bu gelişimini doktora tezi yaptırarak incelemeye alma durumuna gelmiştir. 

Evet, Anadolu Türk Çiftçisi senelerdir yüzü asla gülmez, ürünü her türlü afete felakete açık,  ürettiği ürünün alım garantisi olmadığı için hep umudunu gelecek senelere dahası sinelere gömerken bugün huzur içinde üreterek TÜRKİYENİN ÜRETEN GÜCÜ olmuştur.  

Bütün gelişmeler içinde hala hayıflanıyorsak nankörlük yapmış oluruz. Allah rızası için Konya genelinde Tarıma Dayalı Sanayinin gelişimine 20 Temmuz 1999 yılından öncesine ve sonrasına ve bugüne bakın! Gelişimi gözlemleyin ki, muhakkak göreceksiniz.

Her türlü zor şartlarda Anadolu Türk Çiftçisini ürettirmeye devam ettiren Recep Konuk Başkana; “--- SÖZÜN YERE, GÖNLÜN DARA DÜŞMESİN!” Türk Çiftçisi size müteşekkirdir. Böylesi dualarına katıyor; 

Bütün gelişimin ışığında hala göremeyenler için bir şey diyemiyorum. Yavuz Bülent Bakiler ’ce;

 “ŞAŞIRDIM KALDIM İŞTE!” 

Sözde senden kaçıyorum

Doludizgin atlarla

Bazen sessiz sevdasın

İpekten kanatlarla

 

Ama sen hep bin yıllık bilenmiş inatlarla

Karşıma çıkıyorsun

En serin imbatlarda

Adını yazıyorum

Bulduğun fırsatlarla

 

Yüreğimin başına noktalarla, hatlarla

Baş başa kalıyorum sonunda hey hatlarla

Sözde senden kaçıyorum

Doludizgin atlarla

 

Ne olur bir gün beni

Kapından olsun dinle

Öldür bendeki beni

Sonra dirilt kendinle

 

Çarpsam kara sevdayı

En azından yüz binle

Nasıl bağlandığımı

Anlarsın kemen dinle

 

Kaç defa çıkıp gittim

Buralardan yeminle

Ama her defasında

Geri döndüm seninle

 

Hangi düğüm çözülür

Nazla, sitemle, kinle

Ne olur bir gün beni

Kapından olsun dinle

 

Şaşırdım kaldım işte

Bilmem ki nemsin

Bazen kız kardeşimsin

Bazen öp öz annemsin

 

Sultanımsın susunca

Konuşunca kölemsin

Eksilmeyen çilemsin

Orada ufuk çizgim

 

Burada yanım yöremsin

Beni ruh gibi saran

Sonsuzluk dairemsin

Çaresizim çaremsin

Şaşırdım kaldım işte

Bilmem ki nemsin    

**Yavuz Bülent Bakiler

 

Yorum Yazın