Ümmühan YAĞMURKAYA
Ümmühan YAĞMURKAYA

AMAN EVLADIM MASA BAŞI BİR İŞİN OLSUN!

22 Temmuz 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
AMAN EVLADIM MASA BAŞI BİR İŞİN OLSUN!

Annelerimiz başta olmak üzere herkesin hayali masa başında bir işte çalışmaktır. Diyelim ki o hayallerdeki masanın başındasın. Nasıl olmalısın, neden o şekilde olmalısın hemen konuya giriyorum çünkü anlatacaklarım biraz uzun.

Saat 8:30 oldu ve sen o masana oturdun ama önce;

  1. Belini arkadan küçük bir yastıkla destekle. (yastık ne çok yumuşak ne de çok sert olsun, uygun kalınlığı ile belin sana söyleyecektir)
  2. Ayağının altında onu yerden kesecek ufak bir tabure ya da tahta parçası olsun.
  3. Omuzları çok öne getirmeyecek bir şekilde dik otur. Dirseklerin ve el bileklerini destekleyecek bir yer dayanak noktan olsun ve sırtını her fırsatta koltuğa yasla.
  4. Bilgisayar karşısında ya da evrak başındaysan başını çok öne getirmene engel olacak şekilde bunların pozisyonunu ayarla.

Birinci ve ikinci maddede yazanlar fizyoterapistlerin genelde egzersize başlamadan önce ve özellikle bel ağrısı olan hastaları rahatlatmak için kullandığı çengel pozisyonudur. (tabi çengel pozisyonu olarak hastayı masa da değil yerde sırtının üstüne yatılı, kalça ile diz bükülü, ayak tabanı yere değecek şekilde pozisyonluyoruz. Eğer bu pozisyonda geçmeyen bir ağrı varsa altında yatan başka sebepler vardır ki ona başka bir yazımda değineceğim.)

Diyelim ki bunların hepsini yaptın, yeterli olur mu ya da seni korur mu? Hayııır.

Saatlerdir öyle bir pozisyonda duruyorsun ki, kas-iskelet sisteminin bu hoşuna gitmiyor. Onun için;

  • En az her saat başı hareket et. Kısa süreliğine de olsa ayağa kalk ve esnetici hareketler yap. Ayağa kalkınca asker gibi olduğun yerde 10-15 adım al bu uzun süre oturmuş olmanın sebep olduğu bacaklardaki göllenmeyi azaltacak dolaşıma etkisi ile varis riskini biraz azaltacaktır. (Ayağa kalkamıyorsan ayak bileklerini ileri geri hareket ettir bunu ihmal etme.)
  • Sağ elinle sağ omzunun başını, sol elinle sol omzunun başını kavra ve dirseklerinle büyük daireler çiz, bu daireler önden arkaya doğru olsun. Bunu yaparken kürek kemiklerinin birbirine yaklaştığını hisset. Bu hareket omuz ve boyun etrafındaki kasların sebep olacağı ağrılarını azaltacaktır.
  • Başını alnından iki elinle destekle. Başını öne eğmeye çalışırken buna ellerinle engel ol, bu noktada  10 sn bile durman yeterli olacaktır. Sonra başını arkadan ellerinle destekle ve ellerinin engel olacağı şekilde başını arkaya eğmeye çalış. Unutma bu maddeyi yaparken bir hareket oluşmayacak. Sadece boynunda gerilmeler hissedeceksin. Sonra sağ ve sol tarafa da aynı şekilde 10ar sn yapman yeterli olur. Bu egzersizler boyun etrafındaki kasları güçlendirmene yardımcı olacaktır.
  • Başını öne, arkaya, yanlara hareket ettir. Bu hareket yavaş bir şekilde olsun.
  • Eğer ellerin kalem tutuyor ya da mouse kullanıyorsa arada onları silkele, dirsek, omuz, el hareketlerini yap ama ani ve sert bir şekilde olmasın. Bu dinlendirme seni birçok problemden koruyacaktır.

Aslında bu söylemiş olduğum pozisyon ve egzersizler bir fizyoterapistin size söyleyeceklerinden sadece birkaçı.

Unutmayın ‘beden sağlığınız’ size beraberinde kaliteli bir yaşam ve kaliteli bir iş deneyimi getirecektir, onu ihmal etmeyin. Sizin için en uygun egzersizi fizyoterapistiniz belirleyecektir.

Masa başında olan olmayan tüm okurlara buradan selam olsun.

Haftaya “AYAKKABIM ÇOK ÇABUK ESKİYOR” başlıklı yazı ile aynı gün ve aynı köşede görüşmek dileğiyle...

SAĞLICAKLA KALIN...

 

Yorum Yazın