Adem BAŞ
Adem BAŞ

Alıyoruz, satıyoruz, üretiyoruz

12 Mart 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Alıyoruz, satıyoruz, üretiyoruz

Ekonomimiz ne durumda? Kime sorsanız bu soruyu piyasada bir durgunluk olduğunu söyler. Esnafa sorsanız herkes referandumu yani 16 Nisan’dan sonrasını bekliyor. Peki rakamlar ne diyor? İhracata, konut ve araç satışlarına hep birlikte bakalım.

İHRACATIMIZ ARTIYOR

TİM’in açıklamış olduğu verilere göre Türkiye’nin Şubat-2017 ihracat rakamı yüzde 5,1 artışla 11.2 milyar dolar olurken Konya’nın Şubat ayı ihracat rakamı 121.6 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5.61 oranında artışı yakaladığımız şubatta geçtiğimiz Ocak ayına göre de yüzde 6,23 oranında artış kaydedildi. Yılın ilk iki ayında gerçekleşen artış Konya’nın hem ülke ihracatında payını artırdığını hem de ilerleyen aylarda istenilen ihracat rakamlarına ulaşacağımızı gösteriyor. 2016 Aralık ayı ile birlikte, aylık baz da değerlendirdiğimizde son üç aydır artış trendi sürüyor.

ARAÇ SAYISI ARTIYOR

Konya’da motorlu kara taşıtı sayısı bir yılda 32 bin arttı. Buna göre, Konya’da 2017 yılı Ocak ayı sonunda toplam trafiğe kayıtlı motorlu kara taşıtı sayısı bir önceki aya göre 2 bin 583 adet ve bir önceki yılın aynı ayına göre 32 bin 41 adet (yüzde 4,9) artarak 681 bin 763 adede ulaştı. Konya’daki araç sayısı ise 681 bin adede ulaştı. Bu şu demek oluyor 2 milyon 100 bin nüfuslu Konya’da 681 bin araç var. Neredeyse her 3 kişiden birine bir araç düşüyor. Bu rakamın içerisinde otomobillerin payı ise 330 bin 672 adet. Bu da her 6-7 kişiye bir otomobil düştüğü anlamına geliyor. Avrupa’nın gelişmiş ülkeleri olmasak da lüksün bir işareti bu da…

HER AY 2 BİN KONUT SATILIYOR

2016 yılı Şubat ayı itibariyle Konya ilinde toplam konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,1 ve bir önceki aya göre yüzde 13,8 oranında artarak 2.303 adet oldu. Konya ili 2 bin 303 konut satışı ile Türkiye genelindeki toplam konut satışlarından yüzde 2,3 pay alarak 12’nci sırada yer aldı. 2016 yılı Şubat ayında Konya ilinde satılan konutların yüzde 23,5’i ipotekli olarak satıldı ve ipotekli satış oranının en fazla olduğu iller sıralamasına göre 57’nci sırada yer aldı. Konya’da 2016 yılı Şubat ayı itibariyle bir önceki yılın aynı ayına göre ipotekli satılan konut sayısı yüzde 25,2 oranında azalmıştır.

ASGARİ ÜCRET ARTTI

Artık bu noktadan sonra istatistikleri vermeye gerek yok. 2 yıl önce 900 TL olan asgari ücret bugün 1404 TL olmuş durumda. 1404 TL elbette bir ailenin ihtiyaçlarını karşılaması için yeterli değil, ama 2 yıl içerisindeki artışa bakıldığında da önemli bir gelişme gördük. Bütün bu rakamlar şu gösteriyor, üretmişimiz, satmışız, almışımız, kazanmışız.

Ama yine de bir eksiklik var.

Adını koyamadığımız bir durgunluk. Rakamların yalan söylemediğini kabul edersek, bu eksikliğin psikolojik olduğunu düşünüyorum. Bu olumsuz psikolojiyi de siyaset üretiyor. Referandum, kutuplaşma, milli çıkarlar, uluslaarası ilişkiler, dış politikadaki başarısızlık, Suriye meselesi, Kürt meselesi, Güneydoğu’da ne olduğunu bile bilmediğimiz gelişmeler…

Ve daha bir sürü neden…

Sanırım ekonomi yolunda ilerliyor, ama bunun dışındaki her şey yanlış ilerliyor.

Peki ekonomi bu kadar yanlışla daha ne kadar doğru yolda ilerleyebilir? Asıl soru bu… Çok zamanımızın kaldığını sanmıyorum… Bugün bile bir şekilde devletle, kamu kurumlarıyla çalışanlar çarklarını döndürebiliyor. Özel sektör ise itekleye itekleye gidiyor.

Çözüm? Herkes biliyor çözümü… İşlerin yoluna girmesini istiyor muyuz? Asıl soru bu…

Yorum Yazın