Yaşar KESKİN

Aldatmanın Dayanılmaz Kazancı

05 Eylül 2016
3 dk Okuma
6 yıl önce
Aldatmanın Dayanılmaz Kazancı
Günün sözü:
İnsan bozuldu mu her şey bozulur.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının kamuoyuna açıkladığı duyurusunda” Bakanlığımızca bu kapsamda 2016 yılı Ağustos ayı itibariyle 558 bin 492 gıda denetimi gerçekleştirilmiştir. Bu denetimlerde 8 bin 551 adet idari para cezası uygulanmış, 69 firma hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.Ayrıca taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 229 firmaya ait 355 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmakta olup ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 586 firmaya ait 1173 parti ürün tüketicinin bilgisine arz edilmiştir.
Kanun kapsamındaki ürünlere temel özelliğini veren öğelerden ve besin değerlerinden tamamının veya bir bölümünün mevzuata aykırı olarak çıkarılması, miktarının değiştirilmesi veya aynı değeri taşımayan başka bir maddenin, o madde yerine aynı maddeymiş gibi katılması tağşişi; bu Kanun kapsamındaki ürünlerin, şekil, bileşim ve nitelikleri itibarıyla yapısında bulunmayan özelliklere sahip gibi veya başka bir ürünün aynısıymış gibi gösterilmesi ise taklidi ifade etmektedir.

Taklit ve tağşişlerin; genellikle et ve et ürünlerine tavuk eti, sakatat, baş eti, soya vb. katılması; süt ve süt ürünlerine bitkisel yağ, jelatin, nişasta vb. katılması; bitkisel yağlara tohum yağı ve kalitesiz yağ ilave edilmesi gibi yollarla yapıldığı görülmektedir.

Taklit veya tağşiş yaptığı kesinleşen gıda işletmelerine idarî para cezası uygulanmakta ve ürünler piyasadan toplatılmaktadır.
“Bozulmuş ve değiştirilmiş gıdalar” ise; sildenafil, sibutramin, tadalafil gibi ürünün doğal yapısında bulunmayan ilaç etken maddelerinin, özellikle çikolata, enerji içeceği ve kahve gibi ürünlerin içerisine katılması suretiyle elde edilmekte, bu da kişilerin hayatını ve sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Ayrıca üzerinde “+18” ifadesi olan, yanıltıcı reklam ve broşür gibi yollarla performans arttırıcı, zayıflatıcı, cinsel güç arttırıcı özellikleri vurgulanmak suretiyle çoğunlukla internet, doğrudan satış gibi farklı satış kanallarında piyasaya arz edilen ürünler de mevcuttur.

Söz konusu ürünler de piyasadan toplatılmakta ve sorumluları hakkında kamunun sağlığına karşı işlenen suçlar kapsamında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmaktadır.”denilmektedir.
Günün sözünde de belirtildiği gibi insan bozuldu mu her şey bozuluyor demek ki.

Tüketici olan vatandaşlara Bakanlığın açıklamasına göre taklit ve tağşiş (bir şeyin içine başka bir madde karıştırma, katıştırma)mal satan firmalar bu suçlamaların hiç birini kabul etmemekteler.
Günümüzde insan neslinin mayası bozulmuştur.

Temeli haramla beslenmiş insanlardan meydana gelen, elleri kirli olanların etrafı temizlemesi mümkün değildir. Olsa olsa etrafı kirletirler.
Toplum ve birey olarak her şeyin sahtesinden, taklidinden, çakmasından ve çürüğünden şikâyet ederiz. Sahte gıda ürünleri, öldüren sahte içkiler- sanki gerçeği öldürmüyormuş- gdo`lu ürünler, kiremit tozundan tutun da bağırsak ve patatese kadar kırmızı et diye sucuk, salam ve kıyma içine katılan maddeler…
Bu sahtecilikle, doğal olarak her devlet ve her birey mücadele eder veya mücadele ettiğini dillendirir. Ülkemizde salt sahte gıdalarla mücadele için bütçeler ayrılmakta, onbinlerle ifade edilen denetmen, ekipman ve laboratuarlarla denetim, takip ve tespiti yapılmaktadır. Buna rağmen önüne geçilememekte, her gün yeni bir gıda maddesinin sahtesi ve taklidi ortaya çıkarılmaktadır.
Bakanlığa göre taklit ve tağşiş gıda ürünleri imalatı yapan firmalar neden bu gibi şeylere tenezzül ederler dersiniz?
Daha çok kazanmak hırsından kaynaklıyor olabilir mi acaba?
Yoksa aldatmanın dayanılmaz mutluluğunu mu yaşamak istiyorlar?

Yorum Yazın