Duran Çölcü
Duran Çölcü

Ahilik kültürünü yaşatmak görev olmalıdır

18 Eylül 2019
3 dk Okuma
3 yıl önce
Ahilik kültürünü yaşatmak görev olmalıdır

Ülkemizde olduğu gibi, şehrimizde de Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı kutlamaları çeşitli etkinliklerle devam ediyor.
Hafta içinde Ahilik Kültürünün esnafımıza, sanatkârlarımıza ve toplumsal yaşantımıza yaptığı olumlu katkıları dile getiriliyor.  
Bu kültürünün yaşatılması ve geleceğe aktarılması birlik ve beraberliğimizin güçlendirilmesi adına önemlidir.
Çünkü Ahilik ticari hayatı yönlendiren kültür ve kurum olmanın yanında, özünde Vatan ve Millet Sevgisi vardır. 
Türk Milletine ait olan Ahilik sosyo-ekonomik bir sistem olup, iyi ahlakla ile doğruluğun, dürüstlüğün kardeşliğin, yardımseverliğin ve milletini sevme gibi özelliklerin birleşenidir. 
Türk tarihinin de son bin yılın çok önemli bir kültürü olma özelliğini oluştururken, 
Anadolu insanının sahiplenip, yaşatıp bugüne getirdiği bir sistemdir.
Diğer taraftan Ahilik insanları kaynaştıran, yaklaştıran ve dost edindiren ve dayanışmayı güçlendiren yapısıyla da dikkat çekicidir. 
Bütün bu özelliklerinden dolayı da Ahiliğe sahip çıkıp, yaşatarak gelecek nesillere aktarmalıyız.
Ahilik Haftası kutlamalarının kapsamında Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Karabacak, Ticaret İl Müdürü Haşmet Yılmaz ve birliğe bağlı oda başkanları Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ı ziyaret etmesi anlamlıdır. 
Bu ziyarette Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “İnsanlar eğer yerleşik hayata geçmişlerse orada mutlaka bir esnaf da vardır. 10 bin yıldır bu şehirde ticaret hayatı ve esnaflık kültürü var. Selçuklu’nun ilk başkentinde Ahi Evran önderliğinde ahilik teşkilatının kurulduğuna şahitlik ediyoruz. Bu şehir kadim bir medeniyet, kadim bir kültürdür. Esnafımız da bu bilinçte. Tüm esnaflarımıza Konya adına teşekkür ediyoruz. Konya, bugün Türkiye’nin gıpta ile baktığı dünyanın izlediği bir şehir olmuşsa, burada tüm meslek odalarımızın, başkanlarımızın ve üyelerinin emeği var. Bu birlik beraberlik daim olsun. Geçen yıl Yılın Ahisi, bu yıl da Yılın Çırağı’nın Konya’dan seçilmesinden dolayı da çok memnun olduk. İnşallah bu kültür de devam eder. Birlikte çıktığımız projelerde de sona ulaşarak, Konya’nın esnaflık kültürüne yeni kazanımlar oluşturmayı hedefliyoruz.”
Uğur İbrahim Altay, Konya’nın Ahilik teşkilatının kurulduğu bir il olmasının yanında, ticaret hayatı ve esnaflık kültürünün merkezi olduğunu belirtiyor.
Bugün Türkiye’nin gıpta ile baktığı dünyanın izlediği bir şehir hailine gelmesinde,  tüm meslek odalarının, başkanlarının ve üyelerinin emeği olduğunu dile getiriyor. 
Konya Büyükşehir Belediyesi’nin esnafa verdiği destekten dolayı teşekkür eden KONESOB Başkanı Muharrem Karabacak, “Ahilik Konya için önemli. Çünkü ahiliğin makamı Konya’dır. Büyükşehir Belediyemiz bu bilinçte her daim esnafımızın ve sanatkârımızın yanında yer aldı. En son örneği de kentsel dönüşümle yapmış olduğunuz sanayi projeleri. Geçen sene ilk defa Ahilik Haftasında Konya’mız yılın Türkiye Ahisini çıkartmıştı. Bu sene yine ilk defa üç ödülden bir tanesi olan yılın Türkiye Çırağını da yine Konya’mız çıkartmış oldu” diye konuştu.
Ahiliğin Konya için Önemli olduğuna değinen Muharrem Karabacak, Ahilik kültürün merkezinin Konya olduğuna işaret ediyor. 
Geçen sene Konya’nın yılın Türkiye Ahisini çıkarmasıyla, bu yılda yılın Türkiye Çırağını çıkarmasıyla da merkez olduğunu kanıtlıyor.  
Sonuçta halkımızın ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir yeri olan Ahilik, sosyal ve ekonomik durumunun ahlakla bütünleşerek yükselmesini hedeflemektedir.
Günümüzde bu hedef doğrultusunda hareket etmek, hepimizi çok şeyler kazandıracaktır. 
Ahilik kültürü, toplumsal huzurun ve refahın sağlamasında da önemi inkar edilemez bir gerçektir. 
Bizi biz yapan değerlerden birisi olan Ahilik Kültürünü toplumun bütün katmanlarını yaymalıyız. Birlik ve beraberliğimizi güçlendiren Ahilik Kültürünü yaşatmak hepimizin bir görevi olsa gerek.
Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Yorum Yazın