Mustafa KARGA

ABD’nin içine düştüğü yalnızlık

23 Aralık 2017
3 dk Okuma
4 yıl önce
ABD’nin içine düştüğü yalnızlık

Bir zamanlar Türkiye, uluslararası sahnede sıkışmıştı. Bunun adına da ‘Değerli Yalnızlık’ demiştik. Değerli miydi, değersiz miydi farklı görüşler öne sürülebilir. En azından Suriye meselesinde hepimiz aynı şeyi düşünüyoruz artık. Suriye’de yanlış yaptık.
Dış politikamızın eleştirilecek tarafları çok. Ama zaman zaman insanı gururlandıran çıkışların olduğunu da kabul etmek gerekir. Birleşmiş Milletlerin son Kudüs oylaması buna bir örnek. İster sevin ister sevmeyin. Nefret edin veya etmeyin. Bu Cumhurbaşkanının kararlı duruşunun bir meyvesidir. Ne alaka diyenlere, başka biri Cumhurbaşkanı olsaydı, bu konu üzerinde kararlılıkla durur muydu? Sorusunu kendisine sormasını tavsiye ediyorum…

***
Dünyanın ABD ve Trump’a karşı ortaya koyduğu tavır da önemli. ABD  ve Trump’un Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına karşı bütün dünya aynı yerde durdu. BM’de önceki akşam alınan kararla Trump’un kararı reddedildi. ABD ve İsrail ile birlikte 7 ülkenin aynı safta durmasına çok takılmamak gerek. ABD’nin ve İsrail’in yanında duran 7 ülkenin ismini bile çoğumuz duymadık. Çekimser kalan 36 ülke arasında bizleri üzenler olabilir. Ancak onları da ülke içi çekişme ve dengelere bağlamak gerekir. Burada bakacağımız nokta 128 ülkenin Trum’a meydan okuyarak aynı safta toplanmasıdır.

***
İşte ABD’nin ‘değersiz yalnızlığı’ burada başlıyor. Bir zamanlar ABD saflarında Irak’ta savaşa girmediğimiz için, ‘ABD’nin Türkiye’yi asla affetmeyeceğini, Türkiye’yi böleceğini’ söyleyenler acaba bugünkü tabloyu nasıl yorumluyor.
AK Parti’nin ilk yıllarında TBMM’de oylama yapılmış ve Irak savaşına katılmama kararı çıkmıştı, hatırlarsınız. Sonra askerimizin başına çuval geçirme, Türkiye’nin sürüklendiği zorluklar bir birini takip etmişti. Bugün Türkiye çok farklı bir noktada. Artık ABD’ye karşı Türkiye açıkça tavır alabiliyor, BM’de 127 ülke ile aynı safta Kudüs’ün hakkını savunabiliyor. 
Hepimizin ülkemizden beklentileri hep böyle olmak… Asla birilerine boyun eğmemek. Ama bir şartla: Gücünü de çok abartmayacaksın… Uluslararası sahnede ‘Batı ya da Hristiyan dünyası bizi sevmiyor, bizi bölmek istiyor’ demeyeceksiniz. Örneğin Müslüman ülkeler çekimser oy kullanarak bir anlamda ABD ile birlikte hareket ederken, yüzlerce Hristiyan ülke Evet oyu kullanarak Türkiye ile birlikte Kudüs’ün hakkını savundu.
Dış politikada dost-düşman diye hareket etmemeliyiz. İşbirliği yapılacaklar ve yapılmayacaklar var. 

Yorum Yazın