Mustafa ÇAMLI

800 liraya maç bileti veya…

22 Nisan 2014
3 dk Okuma
8 yıl önce
800 liraya maç bileti veya…

“Maç oynandı bitti, finale çıkan takım belli oldu. Şimdi bu yazı da neyin nesi?” dediğinizi duyar gibiyim. Azıcık sabır efendim, anlatacağım.
Bursaspor ile Galatasaray arasında oynanan Ziraat Türkiye kupası yarı final maçında Galatasaray taraftarı için ayrılan kısımda bilet fiyatları 800 TL olarak belirlendi. Evet, tamı tamına sekizyüz Türk Lirası. Bir aylık asgari ücret kadar yani. Bu durumu Bursaspor yönetimi, hasılata olan ihtiyaçla açıklamaya çalıştı.
Bursaspor Başkanı Erkan Körüs’tan bu sezon aldıkları cezalar nedeniyle hâsılattan çok yoksun kaldıklarını belirterek bunu çıkarmak adına böyle bir fiyat tarifesi uyguladıklarını söyledi.
Peki başkanın hesabı tuttu mu?
–Ne gezer, misafir takım tribününde sadece 3 kişi (evet yazıyla üç kişi) maçı izledi.
O zaman ”Bursaspor bu işten ne kazandı ” diye sormaz mı insan? Ya da “daha makul bir fiyat belirlenip birkaç bin kişi seyretseydi daha çok kazanmaz mıydı Bursaspor” diye.
Bu köşe spor köşesi değil,ben bir spor yazarı değilim, zaten bu yazı da bir spor yazısı değil,öyleyse bu konuya neden girdik?. Anlatayım efendim;
Malum, nisan ayındayız, Nisan ayı şirketler için 2013 yılı kurumlar vergisi beyannamesinin verilmesi ve tahakkuk eden verginin ödenmesi gereken ay. Şirketler beyannamelerini verecekler varsa çıkacak vergilerini ödeyecekler buraya kadar problem yok.Böylece devletin payı ayrıldıktan sonra “kalandan ortaklara da biraz kar dağıtalım” diyecekler ama dağıtamayacaklar.Çünkü kar dağıtırlarsa ortakların da ayrıca %15 oranında vergi ödemeleri gerekecek. Bu neden böyle? Çünkü Maliye’nin vergi gelirine yani paraya ihtiyacı var. (Bursaspor’un da paraya ihtiyacı vardı ya).Vergiye ihtiyacı olunca oranı yüksek tutuyor ki çok vergi alsın.
Peki Maliye’nin hesabı tutuyor mu?
-Ne gezer, kimse kar payı dağıtmıyor ki.
O zaman “Maliye bu işten ne kazandı” diye sormaz mı insan? Ya da “daha makul bir oran belirlense -mesela yüzde beş- ve daha çok şirket kar payı dağıtsa daha çok kazanmaz mı maliye” diye.
Oranı yükseltmek her zaman daha çok vergi toplamak anlamına gelmiyor. Tersinden söylemek gerekirse oranı düşürmek her zaman verginin azalması sonucunu doğurmuyor. Bunu en iyi bilen de aslında Maliye. Kurumlar vergisi oranının radikal bir şekilde %30 dan %20 ye düşürülmesinin vergi azalışı doğurmadığı tecrübeyle sabit çünkü.
İş dünyası bu konuda bir düzenleme yapılmasının aciliye tarz ettiğini düşünüyor ve ilgililerden ilgilerini bekliyor. İletelim istedik.
 

Yorum Yazın