Ahmet ÖZER
Ahmet ÖZER

6’lı masadan ne çıkar?

18 Nisan 2022
3 dk Okuma
5 ay önce
6’lı masadan ne çıkar?

CHP, İP, SP, DP, GP ve Deva Partilerinden oluşan ‘6’LI MASA’nın 7. ortağının PKK’nın partisi HDP olduğunu bilmeyen yoktur. Diğerleri bir yana PKK’nın sahibi de bellidir.

6’lı masa’nın ortak bir adayda buluşması imkânsız gözüküyor. Daha şimdiden Saadet Partisi üçüncü bir ittifakın mümkünlüğünden söz ediyor. Fatih Erbakan da üçüncü bir ittifak istediğine göre bu mümkün gözüküyor.

Ayrıca Ali Babacan’ın Abdullah Gül dışında bir adaya razı olmayacağı gün gibi aşikâr.

Meral Akşener, Kılıçdaroğlu değil, Mansur veya Ekrem’i istiyor. CHP ise bu ikisine de sıcak bakmıyor. Özetle masada ipler birbirine girift hale gelmiş, işler sarpa sarmıştır.

Yavaş aday değilim dese de Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu arasındaki adaylık savaşı bitmiş değil. Zafer Partisi bile İmamoğlu tehlikesinden söz edip Mansur’a oynuyor.

Muhtemlen Kılıçdaroğlu’nun tek destekçisi Gelecek Partisi ve Kılıçdaroğlu’dan kurtulmak isteyen ve bu yüzden kalplerindeki dillerine vuran Faik Öztrak gibi CHP’liler.

Sahi CHP’nin sözcüsü Öztak geçen hafta “Memleketin en büyük meselesi Genel Başkanımızıdır” dememiş miydi?

Evet aynen böyle dedi.

Adamın içindeki dilinden döküldü sonradaki düzeltmek istediyse de oldu işte.

Kimin aday olacağı kadar adayın toplumda karşılığı ve hasbelkader seçilirse ne yapacağı önemli, önemli olmasına da 6’lı masanın bunu konuşacak mecali yok. Kimin aday olacağı konusundaki yumağı çözemeyenlerin, memleket meselelerine akıl yürütmesi düşünülebilir mi?

Gerçi düşünseler ne yazar, o da ayrı bir bahis.

İmamoğlu’nun iştahı ve ona verilen gaz orta. Lakin Mansur ise yavaştan değil derinden gidiyor. İstemem ama en uygun benim mesajları.

İstanbul ve Ankara seçimleri ile gaza gelenlerin akıl edemediği şey, belediye seçimleri ile cumhurbaşkanlığı seçimlerinin aynı olmadığıdır.

Diğer bir husus ise 6’lı masanın metnini düzeltmek için Alman büyükelçisine metni göndermesi ve Meral Hanımın bir ayda tam dört kez ABD Büyükelçisi ile buluşmasıdır ki bunlar önümüzdeki seçimde en çok konuşulacak meselelerdir.

Peki bu masadan ortak bir aday çıkar mı?

Çıkmazlığı ortada.

En az iki belki de daha fazla adayın çıkacağını kestirmek güç değil.

Bu derdin ne bir Geleceği var ne de Deva’sı. Bu birliktelikten bir Saadet de çıkmaz. Çıksa çıksa kaos çıkar.

Yorum Yazın