Ahmet ÖZER
Ahmet ÖZER

6’lı masada kavga

12 Eylül 2022
3 dk Okuma
2 ay önce
6’lı masada kavga

6’lı benzemezin bir araya geldiği ve yanlarına aldıkları PKK’nın siyasi kolu HDP’nin dışardan destek verdiği adına da ‘Millet ittifakı’ dedikleri 6+1’de işler iyice karıştı.

Karışmak şöyle dursun köprüler atıldı, ipler kopma noktasına geldi.

Daha önce de yazdığımız gibi bu masanın üyelerinin hiç birinin bir birine benzemediği zoraki bir birliktelik içinde oldukları ve aldıkları kararları bile yabancı büyükelçilerin onayına sundukları ortaya çıkmıştı.

Görünen o ki bu ittifaktan bir sonuç çıkmayacak.

Bunların birlikteliklerine millette güvenmediği için yapılan anketlerde oyları halen Cumhur ittifakının çok gerisinde.

Son yaşananlar ise iplerin kopmanın eşiğinde olduğunu gösteriyor.

CHP’li Dursun Çiçek’ten sonra Gürsel Tekin de bir televizyon programında seçim kazanıldıktan sonra HDP’ye bakanlık verilebileceğini söylemesi iplerin gerilmesine neden oldu.

İP açıklamalara tepkili ve en sonda Genel Sekreterleri CHP ile ittifak içinde olmadıklarını açıkladı. Diğer İP’li isimler ise HPD’nin içinde olduğu bir ittifakta İP’in bulunmayacağını dile getiriyor iseler de Akşener henüz sessizliğini bozmuş değil.

Diğer bir açmaz ise İP’in bu çıkışını 2018 genel seçimlerinde ve 2019 yerel seçimlerde göstermemesi ki bunu halka izah etmeleri imkânsız.

Zira İP 2018 seçimlerinde CHP ile ittifak yapmasaydı baraj altı kalacaktı. CHP ile yapılan ittifak sayesinde HDP’lilerin verdiği destek ile meclise girmiş bir partinin şimdi buna karşı çıkması sadece seçimlere giderken tabanını korumak ve milliyetçi seçmenden oy almaktan başka bir anlam taşımamakta.

Zira bunu biz söylemiyoruz HDP’li milletvekili Fatma Kurtulan TBMM’de kendi yüzlerin karşı “İyi Parti, size söylüyorum: Size rağmen, içinde bulunduğunuz ittifaka, HDP ve PKK'ya içinde gönül vermişlerin de olduğu insanlar oy verdi. Şu an koltuklarınızda HDP'nin oylarıyla oturuyorsunuz. Bu ittifakta, CHP ile yaptığınız ittifakta HDP'nin oylarının etkisi vardır. Ne yapacaksınız şimdi? Ne diyeceksiniz şimdi buna?” dedi.

Fatma Kurtulan’ın bu çıkışına İP’li hiçbir isim cevap bile vermedi veya veremedi.

CHP, İP, SP ve HDP’nin ilk ittifakı elbette sadece 2018 genel seçiminde değildi.

Bu Partiler 2019 Yerel seçimlerde yaptıkları ittifak ile başta İstanbul, Ankara ve Adana olmak üzere AK Parti’de bulunan bazı büyükşehir belediyelerini aldılar.

CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş’ta İP’e tepki göstererek HDP’nin desteği ile alınan CHP’li belediyelerden İP’li birçok kişinin belli makamlara geldiğini ve bazılarının da bu belediyelerden ihaleler aldığını söyledi. Yetmedi belgesini açıkladı.

Peki, şimdi İP’e sormak lazım bu seçimlerde ittifak kurarken milletçi değildiniz de şimdi mi milliyetçiliğiniz aklınıza geldi?

CHP’li isimlerin HDP’ye bakanlık verilebilir sözlerine ittifak içinden sadece İP karşı çıkmış diğer partilerden nedense sessiz kalmayı tercih etmişlerdir.

Millet diğer partilerin sessiz kalmalarının sebebi merak etmektedir.

Millet ittifakı üyesi partiler tek tek 30 defa bir araya gelmesine rağmen hala cumhurbaşkanı adayı belirlemede bir yol kat edememişlerdir. 

Zira CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu seçildiği günden bu tarafa girdiği tüm seçimlerden Recep Tayyip Erdoğan’a karşı hep kaybetmiştir.

Bu sefer kurnazlık yapıp bu kadar parti bir arada iken cumhurbaşkanı olma hayali kurmaktadır fakat buna ittifak içindeki HDP hariç tüm partiler karşı çıkmaktadır.

Çünkü, Kılıçdaroğlu Erdoğan karşında zayıf bir aday. Ayrıca her parti kendi gönlünden geçen kişinin aday olması için gayret gösteriyor ve gönüllerinde yatan aslan Kılıçdaroğlu değil.

İP’in ise Mansur Yavaş veya Ekrem İmamoğlu konusunda ısrarcı. Bunlar olmazsa Akşener kendisi aday olacak.

Deva ve Saadet hâlâ Abdullah Gül’ü istiyor.

İP Mansur Yavaş’ta ısrar ederse HDP Yavaş’a destek vermeyeceği için CHP ve diğer partiler kendi adayları ile seçime girecekler. Bu da Erdoğan’ın ilk turda rahat bir şekilde seçilmesinin sağlayacak.

Daha ittifak içinde birlik sağlayamayan bu partiler ola ki seçilmeleri halinde Türkiye’yi yönetmede nasıl bir ittifak sağlayacak siz düşünün.

E-mail: aozer42@gmail.com

Yorum Yazın