‘Zamanın Behrinde Araplar Mahallesi’ okuyucuları ile buluştu

13 Eylül 2022 13:30
Son Güncelleme:13 Eylül 2022 13:30
Yazar Hasan Ukdem tarafından kaleme alınan ‘Zamanın Behrinde Araplar Mahallesi’ kitabı okurlarıyla buluştu. Tarihi Araplar Ak Camii yanında imza günü düzenleyen Hasan Ukdem’in kitabı yoğun ilgi gördü.
‘Zamanın Behrinde Araplar Mahallesi’ okuyucuları ile buluştu

Günümüzde etkisinin giderek azaldığı mahalle kültürü, Yazar Hasan Ukdem’in kaleme aldığı ‘Zamanın Behrinde Araplar Mahallesi’ kitabıyla yeniden gün yüzüne çıktı. Kitapta eski arkadaşlıklar, yardımlaşmalar, komşuluklar derin bir anlatım tarzıyla dile getiriliyor. Kitaba gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren gazetemizin yazarı Hasan Ukdem, “Araplar Mahallesi; çocukluğum, gençliğim, ömrümün 44 yılının geçtiği, eski komşulukların, arkadaşlıkların, dostlukların, topraktan yapılmış eski kerpiç evlerin, çamurlu sokakların mahallesi… Araplar Mahallesi sadece Araplar Mahallesinin değil bütün eski mahallelerin kaderini yaşayan bir mahalledir. Bende masalsı bir geçmiş olarak kaldığı için gelecek nesillere de bir şeyler kalmasını istedim” dedi.

SİYAHLA BEYAZ KADAR ARASINDA FARK VAR’

Eski Araplar Mahallesi ile yeni Araplar Mahallesi arasında siyahla beyaz kadar fark olduğunu söyleyen Ukdem, “ Araplar Mahallesi de şehrin diğer kısımlarına entegre oldu. Yani o da betonlaştı, o da sitelerin, betonların altında kaldı. Çocukluğumuz, gençliğimiz altında kaldı. Aşklarımız, sevgilerimiz, oyunlarımız hep o betonun altında kaldı. Aradaki farkı söyleyebilmemiz için ikisinin resminin olması lazım ancak birbirini andıran hiçbir şey yok. Bir buradaki Ak Camii var bir de biraz ilerde çeşme var. Eski Araplardan başka hiçbir şey yok. İnsanlık da buna paralel olarak geçiyor. Mesela eskiden mahallede bir taksi, bir araç olurdu o araç bütün mahallenindi. Bütün mahalle o arabayı bir şekilde kullanırdı. Ama şimdi öyle değil. Her ailede araba olduğu gibi ailenin içindeki her bireyin de arabası her bireyin telefonu var. O dönemlerde sabit telefon ya olurdu ya da olmazdı. Onlar da Özallı dönemden sonra evlerde çoğalmaya başladı. Onun için eski Arapların ruhu, eski Arapların güzelliği o masalsı dekoru artık betonların altında kaldı. Ve kitaptaki işlediğim konular çoğunlukla bunun üzerindedir” şeklinde konuştu.

‘KİTABI YAZARKEN ÇOK DUYGULANDIM’

Zamanın Behrinde Araplar Mahallesi kitabını yazarken zaman zaman çok duygulandığını ifade eden Ukdem, “Gözyaşlarımı tutamadığım yerler oldu. Mesela anneannemi anlattığım bir bölüm var. Anneannem o günkü mahallenin bütünce ruhunu içinde taşırdı. Bu ruh yardımlaşma, zorda olanlara koşma, ihtiyacı olanlara yardım etme ruhuydu. Kendisi de öyle çok zengin değildi ama bir şekilde tedarik eder onları tamamlardı. Mahallenin bütün insanları çok yardım severdi ama anneannem onun somutlaşmış şekliydi. Onun arkasında İsmail dede var. İsmail dedenin eşi öldükten sonra bütün mahalle onun yanında oldu. Kitabımda ondan da bahsettim. Babalık Mehmet Ağamız vardı. Dört yol Kur’an Kursu adında Kur’an Kursu ve camisi var. Kur’an Kursu’nun yapımında emeği olan, mezarlıklara bakan öyle bir ruhtu. Bunun gibi çok fazla insan var. Eski bakkalları anlattım. Şimdi her şey naylonlaştı. Bu kitapları gençliğimiz okuması lazım. Sadece gençlerin de değil bütün insanların okuması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

‘KİTABIN BİR BAŞLANGIÇ OLMASINI DİLİYORUM’

Zaman Behrinde Araplar Mahallesi kitabının başka mahalleler için de bir başlangıç olmasını dilediğini kaydeden Ukdem, “İnşallah başka mahallerimizde yazar arkadaşlarımız çıkar. Onlar da kendi mahallelerini anlatır. Anlatılmasa bile Arapların, onların temsilciliğini de yapacağına inanıyorum. Konya’da üç aşağı beş yukarı Araplar Mahallesi gibi olan mahallelerimiz de var. O mahallelerde de çok güzel insanlar, çok güzel yardımlaşmalar, komşuluklar, sırt sırta vermiş evler vardı. Onları da temsil ettiğini düşünüyorum. Araplar Mahallesindeki arkadaşlarım, dostların sağ olsunlar bugün beni yalnız bırakmadılar. Bütün o Araplar Mahallesinde yaşayan abilerimiz, amcalarımız, kardeşlerimiz, onların çocukları geldiler. Kitabımı büyük bir merakla aldılar. İnşallah okuyup bana dönüş yapacaklar. Onların burada olmaları, eski hatıraları canlandırıyor olmaları güzel bir şey. Ben onlardan onu bekliyordum. Onlar da gerekeni yaptılar. Allah hepsinden razı olsun” diyerek sözlerini sonlandırdı. İmza etkinliğine Araplar’da ikamet eden vatandaşların yanı sıra AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı ve İl Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Ukdem de katıldı.

Yorum Yazın