Yokuş: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dışlanması kabul edilemez

SİYASET
1 ay önce
Konya’da 9-18 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan İslami Dayanışma Oyunları hakkında açıklama yapan İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin YOKUŞ, KKTC’nin İslam Oyunlarına dahil edilmemesini eleştirdi.
Yokuş: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dışlanması kabul edilemez

Yokuş: “Kıbrıs kanımızla, canımızla, milli bir mücadeleyle vatan yaptığımız yavru vatanımızdır. Kıbrıslı Türk Gençlerinin sportif olarak ambargoları aşması noktasında çok önemli bir adım olacak “İslam Oyunları” gibi uluslararası spor organizasyonlarına KKTC’nin dahil edilmemesi büyük bir utançtır.

Spor, evrensel bir dostluk mücadelesinin, tüm dünyanın birbiriyle bağ kurduğu kültür ve kabiliyetin sergilendiği önemli bir arenadır. Bu arenada engellenen, tanınmayan KKTC’ye herkesten önce Türkiye’nin önayak olması, İslam dünyasına kardeşliğimizi göstermesi gerekir. Dünyanın en büyük Spor Organizasyonu olan 2020 Tokyo Olimpiyatlarına bırakınız müstakil devletleri; ülkecik, adacık, beldecik ve kantonlar bile dahil edilirken biz KKTC’yi hem de bizim düzenlediğimiz bir organizasyona sığdıramadık.

KKTC 1980 İzmir İslam Oyunlarında vardı, 2022 Konya İslami Dayanışma Oyunlarında YOK!

Kıbrıs, İzmir’de gerçekleştirilen 1. İslam Oyunlarına katılmıştı. Bilindiği gibi İslam Oyunlarının ilki 1980 yılında İzmir’de gerçekleşmiştir. Söz konusu oyunlarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıslı onlarca sporcu ile temsil edilmişti. Konya’da gerçekleştirilecek 5. İslam oyunlarına KKTC’nin katılmaması Türkiye’yi yönetenlerin beceriksizliğinin göstergesidir. Daha önemlisi bu hususta ne Gençlik ve Spor Bakanlığı ne de Uluslararası İslami Dayanışma Spor Federasyonu (ISSF) bir açıklama yapma gereği duymamışlardır. Bunun adı vurdumduymazlıktır. Samimiyetsizliktir. Daha ötesi KKTC’yi yok saymaktır.

5. İslami Dayanışma Oyunlarının Konya’da yapılması hem Konya’mızın hem de Ülkemizin tanıtımı açısından oldukça önemlidir. Bu tür organizasyonlar İslam Ülkeleri arasındaki dayanışmaya önemli katkı sağlayacaktır. İslami Dayanışma Oyunlarının ülkemiz, milletimiz ve İslam Ülkeleri adına güzel geçmesini diliyor, 56 İslam Ülkesi adına katılacak tüm sporculara başarılar diliyorum.

Yorum Yazın