Yılmaz: YAŞAMHAK Mobil uygulamamızla şiddet gören kadınlarımızın yanında olduk

SİYASET
1 ay önce
CHP Konya İl Başkanlığı binasında yapılan basın açıklamasına CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Damla Yılmaz, yönetim kurulu üyeleri ve ilçe kadın kolları başkanları katıldı.
Yılmaz: YAŞAMHAK Mobil uygulamamızla şiddet gören kadınlarımızın yanında olduk

Basın açıklamasında Kadına yönelik şiddet ile mücadele etmek için YAŞAMHAK Mobil Uygulaması sayesinde kadınlarımıza destek hizmeti verdiklerini belirten CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Damla Yılmaz, “Bildiğiniz gibi kadına yönelik şiddet ile mücadele etmek amacıyla 5 Aralık 2020 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Kadın Kolları olarak, İstanbul Sözleşmesi’nin bir maddesini hayata geçirdik. Genel Merkezimizde 'Alo Şiddet' hattı kurduk. Yaşama hakkının en temel hak olduğundan yola çıkarak projemize 'YaşamHak' adını verdik. 444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara, 7/24 ücretsiz destek hizmetleri sunuyoruz. Şiddet gören kadınların karakollarda, savcılıklarda, hastanelerde, adliyelerde yanlarında oluyoruz. Kadına ve çocuğa yönelik şiddet davalarını, mağdurlar ve aileleri ile dayanışma içinde takip ediyoruz. Şiddet mağduru çocuklara eğitim ve burs desteği verilmesine katkı sağlıyoruz. Projemiz kapsamında sivil toplum örgütleri, meslek odaları, barolar ve yerel yönetimlerle 100’ü aşkın protokol imzaladık. Bugüne kadar en az 6 bin 500 kadının hayatına bire bir dokunduk. Kadınların şiddet sarmalından kurtulmasına, ailelerin duruşma salonlarında yalnız kalmamasına ve çocukların eğitim hakkına ulaşmasına vesile olduk. 2 5 Aralık 2021 tarihinde size duyurduğumuz gibi YaşamHak mobil uygulamasını da hayata geçirdik. Böylece mağdurlara bir tuş yakınlığında olduk. Uygulama sayesinde, en yakın mesafedeki kadın kolları yöneticilerimizle bağlantı kurmalarını, hakları konusunda bilgi almalarını sağladık. YaşamHak projemiz kapsamında, artık şiddet mağduru kadınların yanı sıra kendini güvende hissetmeyen kadınlara da çare olacağız” dedi.

En az 500 kadın kardeşimiz katledildi

Damla Yılmaz en az 500 kadının katledildiğine dikkat çekerek, “Toplu taşımada, sokak lambasının yeterli olmadığı bir yerde ya da yalnız yürürken ürken tüm kadınlara sesleniyorum: Yalnız Değilsin, Biz Varız! 444 82 85 numaralı hattımızda size eşlik edecek olan bir kız kardeşiniz var. Kendinizi güvende hissetmediğiniz her yerde telefonun diğer ucundan size destek olacağız. Bir olumsuzluk yaşandığında kolluk kuvveti ile doğrudan iletişime geçerek, can ve mal güvenliğinizin sağlanmasını temin edeceğiz. İstanbul Sözleşmesi hukuksuz bir kararla fesih edildiğinden bu yana en az 500 kız kardeşimiz katledildi. Tam da bu nedenle İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz. AK Parti Hükümeti’nde kadınların payına düşen; yoksulluk ve şiddettir.  Biz bu çarkı tersine çevirmeye kararlıyız.” diye konuştu. AYNUR ÜNÜN

Yorum Yazın