Şahin Görev Yaptığı Lisede Herbaryum Kurdu

Eğitimci Yazar Youtuber Araştırmacı Lütfi Şahin Görev Yaptığı Lisede Herbaryum Kurdu
Şahin Görev Yaptığı Lisede Herbaryum Kurdu

Sınıflandırmanın temelini atan Aristo’dan bu yana sınıflandırma ve sistematik son derece gelişim göstermiştir. Aristo’da bitki ve hayvanları topluyordu, günümüzdeki biyoloji bilginleri de bitki ve hayvanları toplamaktadır. Sınıflandırmanın temeli bitkilerin ve hayvanların özelliklerini tanımaya dayanır. Bu farkları ve benzerlikleri ayırt etmek için ise canlıların incelenmesi gerekmektedir.

Günümüzde biyoloji bilimi ile uğraşan bilginler canlıların anatomisinden fizyolojisine kadar tüm özelliklerini incelemekte ve elde ettikleri bulguları bir araya getirerek canlıların sınıflandırmasını yapmaktadırlar. Konu ile ilgili olarak üniversitelerde bitkiler için herbaryumlar kurulmaktadır. Bu herbaryumlarda binlerce bitki yer almakta ve bu bitkiler incelemeye açılmaktadır.

Eğitimci Yazar Youtuber Araştırmacı Lütfi Şahin düzenlemiş olduğu 4006 bilim fuarı için Konya Cihanbeyli, Konya Altınekin, Konya Ilgın ve Konya Beyşehir ilçesindeki bitkilerden topladıklarını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Şu an için 400 den fazla bitkimiz var ve ben bu bitkiler için görev yaptığım Konya Cihanbeyli Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde bir herbaryum kurdum. Bitkilerimizi incelemek isteyen tüm vatandaşlarımıza kapılarımız açıktır.”

Yorum Yazın