‘Ekonomide Hukuk Buluşmaları’

KONYA
23 Kasım 2022 14:21
Son Güncelleme:23 Kasım 2022 14:21
Daha İyi Yargı Derneği, “A’dan Z’ye Türk Yargı Reformu”nu iş ve hukuk dünyasına anlatmak için “Ekonomi ve Hukuk Buluşmaları” başlattı. İlk buluşma, 1 Mart 2022’de Denizli’deydi. Sonraki buluşmalar sırası ile İzmir, Bursa, Mersin, Edirne, İstanbul, Hatay, Kayseri, Çanakkale ve Gaziantep’te gerçekleşti.
‘Ekonomide Hukuk Buluşmaları’

Ekonomi ve hukuk dünyası, “A’dan Z’ye Türk Yargı Reformu” için 11’inci kez, 25 Kasım 2022 Cuma günü, Konya’da buluşacak. Etkinlik, Konya Ticaret Odası, Konya Barosu, Konya Konyalı Sanayici ve İşadamları Derneği (KONSİAD), Mevlana Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (MEVLANASİFED), Konya İş Kadınları Derneği (KİKAD), Konya Girişimci İş İnsanları Derneği (KONGİD), Konya İş ve Meslek Sahipleri Derneği (KİMSAD), Konya Turizm ve İş Dünyasını Geliştirme Derneği (TURİDER) ve Konya Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri Derneği (KAUÇD) tarafından da destekleniyor.

Dedeman Konya Hotel’deki program saat 14.00’te başlayacak. Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, MEVLANASİFED Başkanı İclal Güliz Arıkoğlu, Konya KONSİAD Başkanı Ali Kaya ve Konya Barosu Başkanı Av. Oktay Unkur’un açılış konuşmalarının ardından, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Özatay “istikrarlı büyüme ve kalkınma için gereken yapısal reformlar”ı, Daha İyi Yargı Derneği Başkanı Av. Mehmet Gün de “A’dan Z’ye Türk Yargı Reformu”nu anlatacak.

Daha İyi Yargı Derneği

Daha İyi Yargı Derneği (www.dahaiyiyargi.org), Türkiye’deki yargı sorunlarını tespit edip çözüm önerileri geliştirmek, bu öneriler üzerinde toplumsal mutabakat sağlanması ve çözümlerin hayata geçirilmesi için çalışmak üzere Kasım 2014’te kurulmuş, siyaseten tarafsız bir sivil toplum kuruluşu. Amacı Türkiye’nin, uzlaşma kültürünün egemen olduğu, barış içinde yaşayan, üretken, uluslararası alanda rekabetçi ve müreffeh bir toplum haline gelmesine, yargının daha ilerletilmesi ve geliştirilmesi yolu ile katkıda bulunmak. Dernek, yargıda A’dan Z’ye bir reform öneriyor.

Av. Mehmet Gün

Daha İyi Yargı Derneği Kurucu Başkanı Av. Mehmet Gün, Konya-Bozkır-Dereköy doğumlu (www.mehmetgun.com). Hukukun üstünlüğünü ve demokrasiyi güçlendirmek ve geliştirmek ve bunun sonucunda sürdürülebilir ekonomik büyümeye yardımcı olmak için çabalayan Gün, Daha İyi Yargı Derneği’nin yanı sıra İstanbul Tahkim Derneği’nin (İSTA) kurucusu ve başkanı, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) başkan yardımcısı.

A’dan Z’ye Türk Yargı Reformu

Daha İyi Yargı Derneği, Türkiye’nin hukuk, demokrasi ve ekonomi sorunlarının temelinde yatan kök sebebin yargı sorunu olduğuna, bu sorunun hukukun üstünlüğü ile iç içe geçtiğine ve hepsinin çözümünün yargıdan başladığına inanıyor. Daha İyi Yargı Derneği, Türkiye’nin uluslararası rekabet gücünü, dünya ekonomisinden aldığı payı ve toplumsal refahı kalıcı şekilde artırmanın, hukukun üstünlüğü ve kaliteli yargı ile mümkün olduğu inancıyla çalışıyor. Çalışmalarında önce Türkiye’nin bir “orta demokrasi” sorunu olduğunu tespit eden Daha İyi Yargı Derneği’nin ikinci tespiti, sorunun temelinde, yargıda ve kamuda yaşanan hukukun üstünlüğü sorunları olduğu. Dernek bu tespitler sonucu, önce başkanı Mehmet Gün’ün kaleminden “Türkiye’nin Orta Demokrasi Sorunları ve Çözüm Yolu: Yargı, Hesapverirlik ve Temsilde Adalet” kitabını yayınladı. ŞENGÜL GÜRBÜZ

Yorum Yazın

Yorumlar

  • gerçekten çok önemli bir yazı.dizileri veliler izleyerek karar vermeliyiz. ahlak kurallarını zedelemekte ve bozucu durum yaratmaktadırlar. mutlaka değerleme kurulunca ele alınmalı ve zararlı olanlar kaldırılmalıdır.