Dışişleri'nden Suriye açıklaması!

GÜNDEM
1 ay önce
Suriye'de provokatör bir grubun Türk bayrağını yakması tepki çekti. Dışişleri Bakanlığı, Esad rejiminin ayak sürüdüğünü kaydetti. Suriyeli muhalif gruplar da provokasyona tepki gösterdi.
Dışişleri'nden Suriye açıklaması!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Suriye'de Esad rejimiyle muhaliflerin anlaştırılması gerektiğini söylemişti. Çavuşoğlu'nun açıklamalarını bahane eden provokatör bir grup Türk bayrağını yaktı. Çıkan olaylar sonrasında hem Suriye'den hem de Türkiye'den açıklamalar yapıldı

 

"ESAD REJİMİ AYAK SÜRÜYOR"

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Türkiye'nin Suriye ihtilafına yaklaşımına ilişkin basında yer alan haberler hakkında açıklama yaptı. Bilgiç, "Türkiye (Suriye'de) muhalefete ve Müzakere Heyetine tam destek vermiştir. Rejimin ayak sürümesi nedeniyle süreç ilerlememektedir" dedi.

 

Bilgiç'in açıklaması şöyle:

"Türkiye, Suriye ihtilafının başından beri bu ülkedeki krize halkın meşru beklentileri doğrultusunda çözüm bulunması için en çok çaba harcayan ülke olmuştur.

Bu çerçevede, Türkiye sahada ateşkesin muhafaza edilmesinde ve Astana ve Cenevre süreçleri vasıtasıyla Anayasa Komitesi’nin kurulmasında öncü rol oynamış, muhalefete ve Müzakere Heyetine siyasi süreçte tam destek vermiştir. Halihazırda, rejimin ayak sürümesi nedeniyle bu süreç ilerlememektedir. Sayın Bakanımızın dün ifade ettiği hususlar da buna işaret etmektedir.

Milyonlarca Suriyeliye geçici koruma sağlayan Türkiye, mültecilerin gönüllü ve güvenli geri dönüşleri için uygun şartların hazırlanması ve ihtilafa BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararında ortaya konulan yol haritası uyarınca çözüm bulunması yönündeki çabalara aktif katkısını sürdürmektedir.

Türkiye, uluslararası toplumun tüm paydaşlarıyla işbirliği içinde bu ihtilafa Suriye halkının beklentileri doğrultusunda kalıcı bir çözüm bulunmasına yönelik çabalara güçlü katkı sağlamaya devam edecektir.

Suriye halkıyla dayanışmamız sürecektir."

 

GAZİANTEP VALİSİ: TSK'NIN MÜDAHALESİ OLMADI

Gaziantep Valisi Davut Gül, Cerablus'ta yaşanan olaylarla ilgili açıklama yaptı. Protesto gösterilerine TSK tarafından herhangi bir müdahale olmadığını kaydeden Gül, şu ifadeleri kullandı:

"Cerablus'ta 200 kişinin katıldığı protesto gösterilerine Türk Silahlı Kuvvetlerinin herhangi bir müdahalesi olmamıştır. Suriye Milli Ordusu karargahına yaklaşıldığı için kendi unsurları tarafından havaya ateş edilerek gösteri sonlandırılmıştır."

 

PROVOKASYONLARA KARŞI SURİYELİ MUHALİFLERDEN KINAMA MESAJLARI

Suriye’nin Azez bölgelerinde provokatör bir grubun Türk bayrağına yönelik çirkin saldırısı; Özgür Suriye Ordusu'nun yaptığı resmi açıklamanın yanı sıra Suriye Geçici Hükümeti Savunma Bakanlığı, SMDK gibi Suriyeli siyasi muhaliflerin çatı kuruluşları ve birçok yerel askeri yetkili tarafından lanetlendi.

 

İLK AÇIKLAMA ÖSO’DAN

Suriye’de gerçekleştirilmek istenen provokasyonlara karşı bölgeden ilk açıklama Suriye Milli Ordusu tarafından yapıldı. "Türkiye Cumhuriyeti bayrağı, Suriye devriminin bayrağı gibi, gururun simgesi, zaferin unvanı, büyük bir halkın amblemidir ve yeri kahramanların başlarının ve şehitlerin bedenlerinin üzerindedir. Haddi aşanlardan hesap sorulacak" açıklaması yapıldı.

Suriye Geçici Savunma Bakanlığı, “Türk bayrağına saygı gösterilmesini isterken “Türk bayrağı, toprağımız üzerinde kanı dökülen Türk halkı ve ordusu için bir kutsal bir semboldür. Bu nedenle devrimin değerlerini temsil etmeyen bazı önyargılı ve cahil insanların saldırdığı bu kutsal sembole ve mahremiyete saygı göstermeliyiz. Bazı kesimler, Suriye ve Türk halkları arasındaki kardeşlik ve kan bağını düşmanların çıkarları uğruna istikrarsızlaştırmayı hedeflemektedir” açıklamada bulundu.

 

SURİYE’DEN TÜRKİYE’YE DESTEK MESAJLARI

Diğer yandan Suriyeli siyasi muhaliflerin çatı örgütü SMDK’ ve diğer yerel komutanlardan da provokasyona karşı kınama mesajları geldi. Bölgeden birçok yetkili, muhalif ve komutan Türkiye’ye sosyal medya üzerinden destek verdi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu da konuyla ilgili yaptığı açıklamada yapılan eylemleri kabul etmediklerini ifade etti. “Protestolar esnasında meydana gelen bazı ihlalleri ve teröre karşı mücadelede kanları kanlarımıza karışmış, yaklaşık 4 milyon Suriyeli koruyan kardeş bir ülkenin bayrağının yakılmasını kesinlikle tasvip etmediğimizi ve bu tasarrufları reddettiğimizi ifade etmek istiyoruz” denildi.

Suriye Milli Ordusu, 2. Kolordu Hamza Özel Kuvvetler Genel Komutanı Seyf Ebubekir, “Türk bayrağı mukaddestir. Ona el uzatan kişiler cezalandırılacaktır. Türk kardeşlerimizle kardeşlik zamanla değil, ortak fedakarlıklarla ölçülür, şehitlerimizin kanına bulanmış devrimimizin bayrağı altında, bayrakları şehitlerimizin kanına bulanmış, omuz omuza savaştık. Bizim ülkemiz” dedi.

Sultan Süleyman Şah Tümeni Başkomutanı Abu Amsha da “Türk bayrağı, sadece Türk kardeşler için değil, İslam alemindeki tüm Müslümanlar için kutsal bir bayraktır. Kırmızı renk Malazgirt Savaşı'ndan Çanakkale'ye, Barış Pınarı'na, Zeytin Dalı'na, Fırat Kalkanı'na kadar yüz binlerce Arap, Türk ve Kürt şehidinin kanının rengidir” ifadelerini kullandı.

Suriyeli Siyasetçi Astana Konferansı sözcüsü Yaser Abdulrahim de “Halkların bayrağı, toprağa ait olmayı temsil eden semboldür. Onurlu devrimci halkımıza da devrimci hareketlerinde Türk devletinin kutsal bayrağına saygı duymaya davet ediyoruz” açıklamasında bulundu.


KAYNAK: HABER7

Yorum Yazın