Çiğ süt fiyatları ne olacak?

TARIM
30 Eylül 2022 10:47
Son Güncelleme:30 Eylül 2022 10:47
Ulusal Süt Konseyi (USK) ‘nin çiğ süt fiyatını belirleyememesi sonucu Balıkesir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, üreticiler ve bazı süt sanayici temsilcileri ile birlikte Susurluk’ta gerçekleştirdikleri toplantıda çiğ süt fiyatının bürüt 8,70 TL olarak uygulanma kararı aldı. Bu durum akıllara Ulusal Süt Konseyi (USK) ‘nin devre dışı mı kaldığı sorularını getirdi.
Çiğ süt fiyatları ne olacak?

Ulusal Süt Konseyi (USK), 15 Eylül 2022’de yaptığı toplantıda, brüt 7,5 lira olan çiğ sütün litre fiyatını, net 7,5 lira olarak güncellemişti. Toplantı öncesi üreticilerin beklentisi litre fiyatının 9-10 lira olmasıydı. Çıkan sonuçlar üreticinin beklentisini karşılamamıştı.

BALIKESİR ÇİĞ SÜT FİYATINI 8,70 TL OLARAK UYGULAYACAK

Balıkesir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, üreticiler ve bazı süt sanayici temsilcileri ile birlikte Susurluk’ta gerçekleştirdikleri toplantıda çiğ süt fiyatının bürüt 8,70 TL olarak uygulanma kararı aldılar.

Balıkesir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği alınan bu kararı üyesi olan üreticilere mesajla duyurdu.

ALINAN KARARLAR İNEK KESİMLERİNİ HIZLANDIRDI

Gıda Komitesi’nin talimatıyla Ulusal Süt Konseyi 15 Eylül’de çiğ süt referans fiyatını litre başına 7.5 lirada sabit tutarak inek kesimini hızlandırmıştı. Üreticilerin bir çoğu ayakta kalabilmek ve fazla zarardan kurtulmak için düşük verimli ve damızlık özelliğini kaybetmek üzere olan ineklerini kestirme kararı almışlardı.

 

Yorum Yazın